Být či nebýt? Burza nebo Ředitel?

Být či nebýt? 

To není otázka z Hamleta. Je to otázka o tom, zda být Ředitel, nebo Trader? Pokud máte na výběr, čemu dáváte přednost? Jistotě, či nejistotě? Bohatství, či drobákům z práce? Svobodě, či otroctví? Času pro sebe, či pro druhé? 

Je to opravdu skvělý příběh mého kolegy Jirky Gajdošíka. Je hodný inspirace i následování. Jděte na to a čtěte až do konce!  Předmluva: Jirka Mazur


Jak se změnilo 7 pseudovýhod v jiných 7 strategických výhod?

Začnu krátce mým příběhem.

Narodil jsem se ve druhé polovině minulého století a byl jsem se svým životem spokojen. Studia na střední a vysoké škole jsem zvládal výtečně, našel jsem si dobré zaměstnání (můj nástupní plat byl 1.900,- Kč, zatímco mladší kolegové v dělnických profesích dostávali dvojnásobek) a zahájil úspěšnou třicetiletou kariéru jako zaměstnanec. Asi jsem nebyl špatný, protože už po 17 letech usilovné poctivé práce jsem se vypracoval do pozice ředitele závodu.

Co může mladý ambiciózní člověk chtít víc? Okolí mne obdivovalo, podřízení záviděli plat a služební auto, rodina mne podporovala (rozuměj neviděla od rána do hluboké noci a později dokonce celé týdny), zdálo by se – skvělý start kariéry.

Nové postavení v zaměstnání mělo své nesporné „výhody“ – zde uvádím sedm původních pseudovýhod, které se následně ukázaly být nevýhodné:

1. Volný čas

Promiňte, co že to je? Aha, že můžete vypnout a věnovat se svým záležitostem, koníčkům nebo rodině? No pokud vám nevadí, že v neděli uprostřed lesa při sběru hub zazvoní telefon a kolega ze Španělska si stěžuje na nedodání dílů, nebo pokud vám nevadí, když vás ve 4:30 vzbudí zákazník, že mu chybí jeden důležitý díl, pak můžete být spokojeni s volným časem. Na to, že vám 24 hodin denně každou hodinu pípne SMS s počtem právě vyrobených dílů pro klíčového zákazníka (jeho požadavek), si časem zvyknete. A proč ne? Edison spal taky jen čtyři hodiny denně :-). V zaměstnání něco, jako volný čas v zásadě neexistuje.

2. Peníze

Záviděníhodné. Sice jsem zaplatil na daních, zdravotním a sociálním pojištění tolik, že by z toho mohl léta prosperovat menší domov důchodců, ale počítá se to, co člověk vidí na účtu, že? A s tím jsem byl navýsost spokojen. Ale jen do té doby, než jsem si nechal preventivně spočítat výši důchodu… Zaměstnání je nejhorší způsob, jak si přijít k penězům.

3. Dovolená

Tu jsem mohl čerpat, kdy jsem chtěl. Tedy pokud to bylo v době, kdy měli dovolenou naši zákazníci, protože – co kdyby něco potřebovali? Drobná potíž byla v tom, že naši klíčoví zákazníci volili termíny dovolené navazující na sebe, ale pět dnů plus dva víkendy k tomu (když nepočítám několik málo desítek telefonů v průběhu dovolené) je přece taky dost, že? Svoboda a dovolená –  to je něco, co je v zaměstnání na příděl a je toho zatraceně málo!

4. Prestiž

Jste ředitel velké dceřiné společnosti velké zahraniční firmy – co můžete chtít víc? Drobnost, jako letět do Švédska na otočku a vysvětlovat týmu ředitele zákazníka, proč váš pracovník odvedl špatnou práci a způsobil potenciální životu nebezpečný problém u stovek koncových uživatelů, vám přece nemůže vadit. (Mimochodem – ten pracovník si v té době užíval víkendu, protože on přece tu chybu neudělal úmyslně, že?) Anebo když vám váš nadřízený zvýšeným hlasem vysvětluje něco, co je všem jasné, a činí to hlasitým telefonem tak, že to slyší i vaši podřízení za několika zdmi? Kdepak, já myslím, že ne, prestiž je prestiž… K čemu prestiž v nesvobodě a v závislém stavu?

5. Pravomoc

Ve „svém“ závodě máte plnou pravomoc. Tedy v rozsahu směrnic, interních předpisů, kolektivní smlouvy, pracovních návodů, postupů, vnitřních norem, kodexů atd., atd. Samozřejmě musíte především respektovat přání svých nadřízených, i když by byly v rozporu s tím, co váš závod potřebuje a co by zvyšovalo jeho prosperitu. Musíte respektovat i přání podřízených, protože vyžadují respekt k jejich pravomocem (i když je třeba využívají blbě). Abych nezapomněl – neustále je třeba sledovat, jak se vám pod rukama mění zákony a vyhlášky nejen vaší země, ale i země vlastníků společnosti, abyste náhodou nezapomněli, že o přestávce na oběd si pracovník může dělat, co chce (včetně např. kouření marihuany), protože přece přestávka není placená a máme svobodu, že? To, co jsem v zaměstnání neměl – pravomoc jednat a myslet sám za sebe.

6. Zodpovědnost

To je jednoduché. Jste přece vedoucí pracovník, takže zodpovědný za všechno. Když něco (cokoli) nefunguje, nebo se někomu něco nelíbí (komukoli cokoli), ryba smrdí od hlavy. V zaměstnání je člověk odpovědný za vše možné, málokdy za sebe. Zodpovědnost za vlastní osud, svobodu a peníze je obtížně slučitelná se závislosti na jiných.

7. Osobní rozvoj

Počkejte, proč byste se vlastně měl rozvíjet, když už jste ředitel? Šetřete prostředky na dividendy a využijte kurzy, které vám firma bezplatně poskytne. Že jsou na nic? Nevadí, jsou zadarmo! Ale pozor – i kdybyste si nevím jak zvýšili za své peníze kvalifikaci, firma to nepotřebuje, tak proč vám platit něco navíc?

Pochybnosti o tom, zda tyto strategické výhody jsou fakt výhody, přicházely postupně. Nejen po různých peripetiích s nadřízenými, podřízenými, kolegy, rodinou, přáteli, zdravím, fyzickou kondicí, spánkem a dalšími maličkostmi. To důležité bylo, že jsem si stále více uvědomoval, že mi někde navzdory všem pozitivům a trvalým hodnotám popsaným výše, něco chybí. SVOBODA. SVOBODA času. SVOBODA vlastní volby. Vlastní zodpovědnost za mnou udělané chyby, pravomoc se rozhodovat o důležitých i nedůležitých věcech, jako je například můj vlastní život.

A představte si, že v tomto okamžiku sebeuvědomění nastal zlom. Přišel jsem o práci a téměř synchronně přišel i email od Jirky Mazura s pozvánkou k absolvování jeho prvního kurzu Hrajeme si na burze. A já se rozhodl. Náhle, bez varování a upozornění. Kurz jsem si objednal – a pak ještě dvakrát, protože „opakování je matka moudrosti“ a taky v každém pokračování bylo víc a více strategických informací a know how (možná i proto, jak jsem sám rostl). Stal jsem se členem Premium Clubu HNB, začal jsem komunikovat na FB skupinách o burze, sehnal jsem si další literaturu, e-Booky a seznámil se se spoustou báječných lidí kolem burzy a vzdělávání traderů.

A nastal šok: telefon přestal zvonit. I v noci!!! Co jsem dříve musel, teď mohu. Mohu pomáhat jiným a nacházet nové přátele, kteří uvažují podobně. Mohu přemýšlet o projektech a nejen to, já je mohu i realizovat.
Je fantastické, že po dlouhé době mohu opět číst knihy a studovat věci, které jsou užitečné pro MNE. Mohu napsat i tenhle blog. Mám na to ČAS. Mohu se konečně svobodně rozhodovat sám za sebe. Mohu vydělávat peníze – pro SEBE.

Ale má to i své „nevýhody“: musel a mohl jsem definitivně přehodnotit sedm původních strategických výhod, které jsem popsal výše v úplně jiný systém hodnot, které jsou opravdu ty strategické výhody!

Nové postavení a také kurzy Hrajeme si na burze a jejich nástavby Premium Club a WinSignals mi poskytly

7 nových strategických výhod :

1. Volný čas. Obchoduji, kdy chci a využívám Paretovo pravidlo 80/20 – ve 20% času mám 80% příležitosti!

2. Svobodu. Burza (za předpokladu, že ji využíváte správně) je svobodný byznys. Má jen dvě možnosti – ceny buď rostou, nebo klesají. A je na vás, zda, nebo kterou z možností využijete pro svůj obchod.

3. Volné rozhodování. Nikdo vás nenutí, kdy nebo jakou transakci provést. Když příležitost nevidíte (a je možné se naučit příležitosti vidět), prostě počkáte na další.

4. Zodpovědnost sám za sebe. Za svá rozhodnutí jste zodpovědní pouze sami před sebou. Výsledky vašich obchodů se totiž netvoří na burze někde na Wall Street, ale ve vaší hlavě!

5. Možnost vzdělávání. Stejně jako u všech ostatních oborů, musíte se učit, abyste rostli. Ale v tomto případě se učíte to, co vás baví, motivuje a přináší peníze. V premium Clubu HNB budujete postupně své vlastní know how.

6. Prestiž. Když jste dobří a daří se vám obchodování, můžete poradit služebně mladším. A vaše prestiž roste! Burza totiž nezná konkurenci (pokud nejste investor s miliardami dolarů), a tak úspěch jiných neohrožuje vaši kariéru, postavení, ani vaše peníze!

7. Permanentní příležitost. Skvělá hra i podnikání. Je na vás, jak je uchopíte. Můžete postupně opustit svá zaměstnání, zjednodušit si život a podnikání, pokud zde uspějete. Také se vždy můžete vrátit tam, kde jste byli, nebo jste, pokud to pro vás bude obtížné. Ale pokud to nevyzkoušíte, nikdy nebudete vědět, zdali to je pro vás ta pravá příležitost! Pokud se vydáte na cesty k finanční svobodě a nezávislosti, garantuji vám, že se vám zpět nebude chtít a že uděláte vše proto, abyste uspěli. S kusem cesty vám pomůžeme. Jak? 

Už příští týden – v pondělí 18. září 2017 ve 20:00
– budeme vysílat živý webinář

„Proč a jak se naučit TAJNÝ EXPERTNÍ BYZNYS“

Během něj vám ukážeme, jak je možné získat základní dovednosti při obchodování na burze, jak se zorientovat na komplikovaných online trzích a jak začít, aniž brzy skončíte! Více se dozvíte kliknutím na odkaz níže:

Proč a jak se naučit TAJNÝ EXPERTNÍ BYZNYS?

Udělejte si pro sebe hodinku času a přijďte!
Těšíme se na vás při vysílání webináře!

Jirka Gajdošík
Bývalý ředitel, nyní Trader,
člen týmů Hrajeme si na burze, Premium Club a WinSignals

Září 2017

Ano ano přesně. Kouření není něco špinavého nebo nemorálního. Pokud opravdu milujete člověka, pak to máte rádi, ne oddělit část – je to špatné a to je v pořádku. Člen svého milovaného muže nic horšího než jeho oči nebo https://lekarnacz24.com/prodej-kamagra-100mg/ které mnozí obdivují. Kouření jeho muži, příšera, které byste mu nejen chtěli dát potěšení, ale také ho vzít a milovat ho úplně a vytvářet blíže a intimnější vztahy mezi vámi.

Jiří Gajdošík
Projekt manažer WinSignals New, Wintraders tým
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku