Nástroj zkázy, nebo raději prevence?

Stop-Lossy. Tahle typická tradingová vychytávka zamotá hlavu úplně každému. A to nejen začátečníkům. Jak s ním pracovat aby vám sloužil ke prospěchu a neznepříjemňoval zbytečně vaše obchodování na burze?

Když jsem psal diplomovou práci na téma obchodování na forexu (která zpětně s téměř desetiletým odstupem vypadá poměrně trapně úsměvně, ale každý nějak začíná), tak si velmi dobře pamatuji, jak oponenty zaujalo pojednání o stop-lossech jako nástroji pro zabránění nadměrné ztráty. Je zajímavé, jak moc lidí chce na burze krotit ztráty a generování zisku je pro ně najednou nějak druhořadé. Přitom právě ty „snadné“ zisky jsou tím, co žene do náruče brokerů tolik natěšených začátečníků…

Jasně, burza je jediný byznys na světě kde můžete zisky a ztráty jasně spočítat. Můžete burze dát jasně najevo, kde chcete aby vás stop-loss zachránil když máte zisk a ten se začne zmenšovat díky nepříznivému vývoji ceny proti vám. Taky můžete dát jasně najevo, kde je hranice ztráty za kterou už nehodláte jít. Tohle v žádném jiném byznyse nejde. Jen na burze, a možná tak ještě v hazardu (Nevím jak moc exaktně. Ruletu jsem hrál jednou v životě a z karbanu neumím ani Prší). Je tedy jasné, že možnost zastavit na jasně dané ceně ztrátový vývoj je něco, co zaujme každého těsně poté, co se o pojmu Stop-Loss dozví.

Zastavte ztráty!

Tohle si přečtete v každé příručce online obchodování. No asi se nenajde nikdo, kdo by s tímto doporučením nesouhlasil. Naučíte se pár jednoduchých pravidel o risk-reward ratio, poměru risku a zisku a máte jasno. Vždycky musí být větší prostor a pravděpodobnost pro dosažení zisku než ztráty. Někde v knížce nebo na webináři to zní fakt skvěle a řeknete si – jasně, to dává smysl.

No a pak se tím začnete řídit. A co se nestane – víc než polovina vašich pozic, které uzavře stop-loss ve ztrátě by se dostala do zisku HNED POTOM, co je cena vymetla na stop-lossu. Jinými slovy – jako by vám trh chtěl dělat naschvály! Došel si pro váš stop-loss a pak se zase otočil tam, kam jste čekali že půjde. NO NENÍ TO K VZTEKU?!!

Statistika není nuda, ale potvora ošidná

Pokud jste metodičtí a analytický typ, tak se podíváte na tu druhou část ztrátových pozic, u kterých se stop-loss skutečně osvědčil a bylo dobře, že jste ho měli zadaný, protože bez něj by vaše ztráta byla mnohonásobně větší. A u té druhé části najednou zjistíte, že dobrých 80 % všech těch ztrát, před kterými vás stop-loss zachránil, by se dostalo po dočasně nepříznivém vývoji do zisku. Po pár dnech, týdnech, někdy měsících. Museli byste protrpět ztráty ve výši jednotek, možná i pár desítek procent z účtu, ale nakonec byste to finančně přežili a obchod uzavřeli v zisku.

Když se podíváte na všechny své ztráty i zisky, tak 98 procent všech obchodů, které jste kdy otevřeli, by se dalo uzavřít v zisku, kdybyste stop-loss nepoužili. Devadesáti osmi procentní úspěšnost. Kdo to má???

Potíž je v tom, že ty zbývající 2 % ztrátových obchodů,
které jsou početně naprosto nevýznamné, by způsobovalo nepříjemné situace s významnější ztrátou…

Sám jsem takových obchodů zažil několik. Potenciálních zabijáků, u kterých platí, že průšvih může být buď pouze velký, nebo větší. Jak velký? To závisí na přijatém riziku. Pokud by bylo adekvátní profesionálnímu přístupu, šlo vy dejme tomu o procenta. Neodpovědní jedinci si klidně lehce vyluxují účty. Některé z těch obchodů jsem musel uzavřít v poměrně velké ztrátě a vzpomenu si minimálně na dva, konkrétně na zlatě a ropě, které by byly schopné oškudit účet. Prostě stop-loss šance… A ano – i já jsem dal svému účtu lehce zabrat. Pár tisíc eur v tahu. A to je ještě relativně malé školné.

Únik z pasti na myši

Takže jak z toho ven? Stop-Loss ano nebo ne? Fyzický nebo jen jeho „mentální“ hodnota, která mne upozorní že můj prvotní odhad nevyšel, cena jde definitivně jinam, než jsem chtěl a je třeba uniknout z trhu za jakýchkoli přijatelných podmínek?

Na toto neexistuje jednoznačná odpověď. Odpověď se skrývá v mé oblíbené oblasti online tradingu, kterou je psychologie obchodníka a jeho vlastní vnímání rizika a toho, co už je skutečně megaprůser problém a kde jsou jeho individuální hranice komfortní zóny.

Existuje však několik pravidel, která jsou do značné míry univerzální a od kterých se můžete „odpíchnout“, pokud vás tato problematika zajímá a třeba ji aktuálně řešíte.


Chcete znát 7 FAKTŮ O ZISKOVÉM A BEZPEČNÉM ŘÍZENÍ PENĚZ?

Pak se určitě přihlaste na webinář, který chystáme na 12. 12. 2017 od 20:00, a kde se ihned po registraci ZDARMA můžete dozvědět, co jsou tato fakta a spoustu dalších hodnotných informací:

Ihned po registraci na webinář si můžete přečíst o tom, zda existuje „Svatý Grál“ v obchodování a také zásadní informace o WinSignals ve verzi 3.0. Další pak při vysílání!

Nezapomeňte si tedy rezervovat čas v úterý 12. 12. večer a přijměte pozvání k zajímavému předvánočnímu webináři! A ještě jedna informace – již teď se na vysílací stránce můžete dovědět více o vánočním dárku 😉…

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku