5 NEJ filmů o burze: Co mají společného s realitou?

Filmů o burze nevzniklo příliš mnoho, ale když už, tak jednoznačně stojí za zhlédnutí. Zejména když se zajímáte o online trading. V naprosté většině jsou to totiž „příběhy NEobyčejného šílenství“. 🙂 Chamtivost, chorobná touha po úspěchu, porušování pravidel. Je to ve všech….

Tady přinášíme ty nejznámější a nejpopulárnější. Myslím si, že je docela fajn si z těch filmů odnést i nějaký ten „aha moment“, protože o ty aha momenty nám jde možná nejvíc a často vám je servírujeme v Tajném Expertním Klubu Podnikáme na burze. Držte si klobouky, horská dráha s miliardami pod zadkem začíná.

Wall Street (1987)

O čem to je: Tento film patrně většina z vás viděla. Mladý makléř Bud Fox se chce stát velkým finančním hráčem, a proto se snaží dostat do týmu investičního žraloka Gordona Gekka. To se mu podaří tím, že předá Gordonovi vnitřní informaci z letecké společnosti, kde pracuje Budův otec. Ta umožní Gekkovi nakoupit těsně před růstem akcií firmy. Gekko skutečně Buda vezme do týmu a Budova hvězda září.

Pořídí si nový byt, novou partnerku a konečně se mu plní jeho ambiciozní sny. Dokonce se s Gekkem rozhodnou, že aerolinky, kde pracuje Budův otec Gekko koupí a společně z ní udělají nejlepšího dopravce v USA. Jenže pak se ukáže, že Gekko chce firmu ve skutečnosti zlikvidovat a rozprodat. Bud se postaví proti Gekkovi, potopí jeho transakci a tím celé jejich partnerství.

Co si z toho vzít: Gordon Gekko ve filmu několikrát prohlásí, WS1že nejcennějším obchodním artiklem jsou informace. To je sice pravda i dnes, ale jejich dostupnost je dnes mnohem snazší a díky tomu musí investoři více oddělovat nepodstatné informace od těch zásadních. Zajímavý je taky učebnicový příběh samotného Buda Foxe. Člověka, který chce lepší život, než do jakého se narodil. Stejně jako lidé Jordana Belforta o pár odstavců níže.

Je ochotný tvrdě makat, ale to nestačí a musí zajít za hranu zákona. Osobně si myslím, že je skvělé že dnes toto není zapotřebí díky online obchodování a dobré dostupnosti know how o něm.

Původní Wall Street je jedním z nejsnáze sledovatelných filmů z naší pětky. Není zdaleka tak hektický jako třeba Sázka na nejistotu a je přiměřeně akční. A ještě se usmějete při pohledu na design osmdesátých let. 🙂

Rogue Trader (Makléř, 1999)

Umíte anglicky? Podívejte se na celý film na youtube 🙂

O čem to je: Film Makléř je natočen podle skutečných událostí a popisuje sice raketovou, ale o to kratší, kariéru Nicka Leesona. Nick se stal manažerem a obchodníkem na Singapurské burze pro nejstarší britskou investiční banku Barings Bank.

Provedl přímo jménem banky řadu neautorizovaných operací a zneužil účet pro krytí dočasných ztrát na burze. Využíval jej totiž systematicky a pákoval tento záchranný kapitál do dalších neúspěšných obchodů.

To mu vycházelo až s neuvěřitelným štěstím a skutečně se mu řadu špatných obchodů „vysedět“ do zisku. Díky tomu se Singapurská pobočka Barings bank stala tažným koněm zisků celé banky a pro Nicka a jeho tým to samozřejmě znamenalo tučné odměny.

Asi tušíte, že při takovém jednání je jen otázkou času, kdy nastane mega průšvih. Ten taky nastal v roce 1995, pouhé tři roky od raketového startu Nickova úspěchu v roce 1992. Ztráty již nebylo možné kapitálem banky vykrýt a díky jednomu obchodníkovi banka ještě v roce 1995 zbankrotovala (a koupila ji ING za jednu libru).

Co si z toho vzít: Nick na začátku porušil nejdůležitější pravidlo o ochraně kapitálu, ale vyšlo mu to a vydělal tučný balík. V této fázi ale přichází na řadu to, před čím varuji všechny začínající obchodníky. Když porušíte pravidla pro bezpečné obchodování a náhodou vám to vyjde, tak to ještě neznamená, že to máte dělat pořád.RT

Obrazně řečeno, když projedete třikrát na křižovatce na červenou, tak to neznamená, že je dobrý nápad to dělat i dál. Velmi brzy do vás vrazí někdo, kdo má v tu chvíli zelenou. To je podle mne asi nejsilnější poučení z celého filmu.

Je zajímavé, že Nick na svých nelegálních operacích nijak zázračně nezbohatnul. Nezneužil peníze banky ke svému vlastnímu obohacení a to je patrně důvod, proč si musel odsedět jen 4 roky.

Na filmu je vidět, že vznikl na sklonku devadesátých let. Je pomalejší a méně akční, než např. Vlk z Wall Street nebo Sázka na nejistotu (The big short, který je naopak velmi dějově hektický). To je rozhodně příjemné, protože po vás nevyžaduje tak napjatou pozornost a celkově má děj méně zvratů a je přímočařejší.

Wall Street – Money never sleeps (W.S. – peníze nikdy nespí 2010)

O čem to je: Volné pokračování „jedničky“ z roku 1987 je zasazené do období přicházející finanční krize v USA. Mladý investor Jake je členem rady investiční banky je finančním géniem. Jeho přítel a zakladatel investiční banky Louis Zabel je ale donucen k sebevraždě díky krachu jejich banky. Ten byl způsoben uměle díky falešným obviněním konkurentů.

Jake pátrá po tom, kdo tuhle špínu zosnoval a při tom se spojí právě s Gordonem Gekkem, kterého před pár lety pustili z vězení. Ten je navíc jeho nastávajícím tchánem. Série dějových zvratů a intrik se roztáčí…

wall-street-penize-nikdy-nespiCo si z toho vzít: Is creed good? Je chamtivost správná? To je název knihy Gordona Gekka, kterou napsal ve vězení. Už historicky první velký ekonom Adam Smith tvrdil, že blaho celé společnosti se dosáhne tím, že každý bude hledět svého vlastního blaha (dobře, je to trochu zjednodušené pojetí).

Jak se nakonec ukáže, tak Gekkovy praktiky, díky kterým vydělával miliony, se za dvě dekády naučili bossové z velkých investičních bank a začali je používat proti sobě navzájem. „Krásný“ je moment, kdy autor krachu Zabelovy banky a padouch č.1 si přímo vyžádá vládní „bailout“, tedy záchranu z peněz daňových poplatníků. Morální hazard? Jen pojem ve slovníku…

Wolf of Wall Street (Vlk z Wall Street, 2013)

O čem to je: Jordan Belfort je velmi ambiciozní makléř, který prodává tzv. „penny stocks“, což jsou podřadné akcie s cenovkou menší než 1 dolar. Tyhle akcie mají ale jednu zajímavou vlastnost – provize pro makléře se u nich pohybuje okolo 50 % jejich ceny, na rozdíl od 1 % u exkluzivních akcií. No a Jordan začne svým klientům prodávat penny stocks v obrovských množstvích, jakoby to byly luxusní investice.

Zapojí své obrovské charisma a motivační schopnosti a z malé sebranky zkrachovalců vybuduje firmu plnou žraloků, kteří by prodali i písek na poušti. Jeho bohatství raketově roste a jeho životní styl je čím dál zběsilejší doslova v duchu „sex, drogy a rock’n‘roll“. Akorát vypusťte rock’n’roll a nahraďte ho drahými auty, jachtami a domy. Pocit neporazitelnosti ho ale dovede za hranu zákona a pak už je jen otázkou času, kdy přijde tvrdý pád.

Co si z toho vzít: Aplikace do reálného života je tady úplně jasná, a je to heslo „pýcha předchází pád“. Toto klišé má s Vlkobchodováním na burze mnoho společného. Konkrétně v tomto filmu je zřetelné ve chvíli, kdy má Jordan rezignovat na křeslo ředitele své firmy aby se vyhnul kriminálu. Jeho pocit neporazitelnosti ale způsobí přesný opak.

Stejné to je i v online obchodování. Když si myslíte, že už máte trading v malíčku, tak právě stojíte na hraně propasti. Nenasytnost se nevyplácí a pokora je dobrým rádcem každého burzovního obchodníka. A abych nezapomněl, bujaré večírky a velké emoce naopak dobrým pomocníkem rozhodně nejsou. Namísto toho se hodí umírněnost a chladná hlava jak při úspěchu, tak při neúspěchu.

Vlk z WallStreet je podle mne dost přeceňovaný a nejvíc revoluční je na něm to, že místy balancuje na hraně pornografie a spousty sprosťáren. Nicméně přesně takový byla podle všeho kariéra skutečného Jordana Belforta a film prodává skutečný příběh.

Jedním z nejsilnějších momentů je scéna, kdy Jordanovi tleská celá firma při jeho rezignaci (ke které stejně nakonec nedojde) a vy si uvědomíte, že i když to byl podvodník, tak umožnil svým lidem to, aby si splnili své sny.

The Big Short (Sázka na nejistotu, 2015)

O čem to je: Finančník Michael Burry zjistí, že obrovské množství Američanů má dost velké problémy se splácením hypotéky. Splácí pozdě, nebo jen část splátky, a to opakovaně. Dá si dvě a dvě dohromady a je mu jasné, že trh s nemovitostmi, který je považován za skálopevný, je ve skutečnosti křehký, jako křepelčí vejce.

Stačí ekonomická recese, při které lidi přijdsazka-na-jistotuou o práci. Přestanou splácet hypotéky a banky, které jim ty hypotéky poskytly vyhlásí bankrot. No a to je podstata jeho „velkého shortu“ na akcie bank. Nechá si sestavit doslova na míru finanční cenný papír, tzv. CDS (credit-default swap, vygooglujte si to) který je vlastně pojistkou proti krachu banky.

Problém je v tom, že pojistné, které má pravidelně platit je tak obrovské, že jeho fond téměř položí finančně na lopatky. Krach bank totiž ne a ne přijít. Jeho obchodu si všimne několik dalších skupinek podobných „bláznů“, kteří, aniž by o sobě vzájemně věděli, postupně rozvíří finanční vody tak, že ke krachu skutečně dojde. A byl to krach nemovitostního trhu v USA v roce 2007, ze kterého se USA vzpamatovávají víceméně dodnes.

Co si z toho vzít: Tento příběh, postavený na skutečných událostech, je přímo ukázkou jedné ze důležitých pouček burzovního obchodování. Když máte pravdu, ale máte ji příliš brzy, tak se ve skutečnosti mýlíte.


PS: Chcete prohloubit své znalosti o burze a ještě jste neprošli online kurzem Hrajeme si na burze ve verzi HNB VIP TRADER?

HNB VIP TRADER - online kurz o burze

Úgy gondolják, hogy a menstruáció során lehetetlen teherbe esni, de ez illúzió. A koncepció legkedvezőbb időszaka az ovuláció. Az ovuláció általában a ciklus közepén esik, de néhány nő 6-8 napig mozoghat. Néha kettő átadja az ovulációt egy ciklusra. https://magyar-kamagra.com/vasarlas-kamagra-100mg-online/ non dovresti dimenticare che gli spermatozoi nell’organismo femminile possono preservare la loro redditività entro cinque giorni, e, come abbiamo scritto in precedenza, non trascurare i preservativi.

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku