Chcete být full-time trader? Dbejte na těchto pět věcí.

Chcete být online traderem na plný „úvazek“? Poslední dobou se mne po nějakém čase mi opět více lidí začalo hlásit, že po online kurzu Hrajeme si na Burze chtějí pověsit své dosavadní zaměstnání na hřebík a budou se věnovat online obchodování na plný úvazek. Už jen to slovo „úvazek“ zní v tomto kontextu dost zvláštně. Vidíte svou budoucnost v online tradingu také? Počítejte s tím, že vaše současné představy nejspíš příliš neodpovídají tomu, jak se bude vaše kariéra obchodníka na burze vyvíjet ve skutečnosti. Na začátku nezapomeňte na těchto pět věcí, bez kterých svůj záměr nezvládnete:

1) Dejte na burzu co nejvíce peněz jen můžete. A pak obchodujte jen s drobnými.

Řada lidí se rozhodne poslat na burzu malý kapitál pár tisíc nebo i stovek eur s mentálním nastavením toho, že „když o to přijdu, tak to nebude tak moc bolet“ a budou si moci dovolit např. další pokusy. Toto není dobrá strategie. Dejte na burzu maximum prostředků, které si v rámci svého rizikového kapitálu můžete dovolit (tj. peněz, o které když přijdete, tak se vám nesníží váš životní standard). Ano, říkám tím, že si máte dát příležitost jen k jednomu pokusu. Prostředky na účtu slouží jako finanční polštář. money glutTento finanční polštář tlumí (držko)pády neúspěšných ztrátových obchodů. Čím menší ten polštář bude, tím menší neúspěch bude váš burzovní účet fakticky schopen snést. Asi souhlasíte, že je lepší mít větší polštář, který ztlumí pád, než menší. ALE….. když ale řeknu informaci A, tak je třeba sdělit také informaci B.

Mějte co největší polštář (informace A) a zároveň k obchodování využívejte miniloty nebo mikroloty (toto je informace B). Mini a mikro loty jsou desetiny nebo setiny standardních lotů. Potenciál zisku je u zlomků standardního lotu jen desetinový, nebo setinový. Budete vydělávat jen pár dolarů nebo eur na každý obchod, nebo i méně. Ale stejně tak podstupujete i velmi malé riziko ztráty peněz v případě neúspěchu.

Pamatujte, že vaším cílem během prvních let na burze by nemělo být zbohatnout, ale udržet váš účet „nad vodou“ a celkově v plusu. Tím si umožníte prožít nejrůznější fáze burzovních cyklů. Od poklidných „vod“ postranních trendů, přes raketové uptrendy, drtivé burzovní propady nebo období, kdy je trh špatně rozeznatelný. Žádný dlouhodobě úspěšný obchodník se úspěšným nestal ani ze dne na den, ani v rámci roku.

Úspěch na burze se buduje dlouhodobě. Proto je těch úspěšných jen pár procent.

2) Zajistěte si nezávislý zdroj příjmů

Jak jsem popsal v prvním bodě, víceméně asi neexistuje způsob, jak odejít ze zaměstnání, začít obchodovat na burze a být rychle ziskový. Z prvního bodu vyplývá, že si budete muset projít více či méně dlouhým obdobím, kdy budete potřebovat jiný zdroj příjmu než je ten burzovní. Velmi pravděpodobně totiž nebudete schopní z burzy „tahat“ nějaké větší peníze po relativně dlouhou dobu. V této fázi jsou rozhodně ve výhodě ti, kteří žijí spíše na pravé straně Kiyosakiho Cash-flow kvadrantu (pokud nevíte co to je, tak doporučuji si prostudovat Život na Pravé Straně).

Je rozhodně výhoda být alespoň osobou samostatně výdělečně činnou, kdy si svůj pracovní čas organizujete podle svých vlastních potřeb. Velmi vhodné je mít již nějaký „pasivní“ zdroj příjmů (uvozovky dávám proto, že žádný zdroj příjmů není pasivní. I když jste rentiér, tak musíte o svůj zdroj peněz pečovat). Pokud jste byli v minulosti např. úspěšní v budování multi-level marketingové sítě, pak je toto velmi dobrá startovní pozice pro obchodování na burze -> když se na to dívám z toho finančního hlediska. Podobně jsou na tom nezávislí realitní makléři nebo IT specialisté, kteří mohou pracovat z domu.

3) Držte se dlouhodobých traderů

Dobře si vybírejte svého lektora. Těch lektorů může být i více, přístup a strategie každého z nich může být přínosná v něčem jiném. Stejně tak vy nemůžete absorbovat do sebe 100 % znalostí a postupů každého z nich.

Budete si tvořit svůj vlastní systém, který bude mixem zkušeností předaných vám lektory spolu s vašimi vlastními zkušenostmi a osobnostním založením.

Jeden lektor vám může předat skvělé technické postupy pro každodenní obchodování. Od jiného lektora si můžete vzít širší koncept pro online trading a pochopení fungování trhů jako celku. Lektorů by ale určitě nemělo být příliš mnoho. Dva až tři je opravdu maximum.chlapek

Studujte knihy o tradingu, sledujte co se ve světě online obchodování děje nového. To je důležité, protože nátura trhů se mění s tím, jaké postupy používají velcí hráči na trzích a např. jaké technologie a strategie jsou dostupné těm menším. Informace z mnoha knih jsou už zastaralé a pro dnešní obchodování prakticky nevyužitelné. Jiné knihy jsou pro změnu nadčasové a jejich informace budou platit i za třicet let.

Vyhněte se diskusním fórům o tradingu. Toto je možná překvapivé, protože online diskuse mohou být velkým zdrojem znalostí a zkušeností.

To je ale jen teorie, ve skutečnosti se ale v online diskusích většinou hromadí burzovní kecálkové, věční demo obchodníci a nejrůznější druhy teoretiků, kteří v praxi na živém účtě nevydělali ani dolar.

Ano, najdete zde i skutečné znalce, ale rozpoznat je v armádě kecálků je obtížné. Je to jednoduché – ti úspěšní nebudou ztrácet čas tlacháním někde na online chatu. To ale neznamená, že se úspěšní online obchodníci vyhýbají diskusím a sdílení informací. Tvoří si ale své vlastní komunity a vybírají si, s kým budou diskutovat a lidi okolo sebe trochu filtrují.

4) Selektujte informace, zaměřte se na trhy jako celek

K obchodování na burze můžete studovat technickou analýzu, sledovat fundamenty, studovat indikátory, učit se specifické strategie. Informací je tolik, že není možné je všechny zahrnout do svého rozhodování. Na burze velmi silně panuje tzv. Paretovo pravidlo o nevyváženosti významu jednotlivých faktorů, které do burzy vstupují. Toto pravidlo znáte pod zlomkem 80/20, na burze ale spíš funguje ve své extrémnější variantě spíše 90/10. Jen 10 % všech faktorů hraje skutečnou roli, možná i méně. Zbytek je jen balast a nemá smysl se jím zabývat.

Pamatujte na to, že ceny burzovních instrumentů jsou vedeny sentimentem. Náladou, která na trhu panuje. Naučte se identifikovat tento sentiment pomocí trendů, které vyznačíte do grafů. Sledujte také historické bariéry, na kterých se cena zastavovala. To dělejte na různých časových rámcích cenových grafů. Vnímejte fundamentální informace jako menšinový doplněk informačního celku. Fundamenty jsou často manipulativní a vždy jsou zpožděné. Vnímejte je jako jeden z faktorů, který ovlivňuje sentiment z dlouhodobějšího hlediska, pro konkrétní obchod jsou ale nepoužitelné. Toto, společně s několika dalšími technikami vám podá přehlednou situaci o tom, kde trh zrovna je a kam se pravděpodobně vydá v blízké budoucnosti.

Nesnažte se „vychytat“ nějakou specifickou strategii, formaci, kterou budete obchodovat, nebo nějaký osvědčený indikátor. Abyste byli na burze dlouhodobě úspěšní, musíte rozumět trhům jako celku. Naučte se rozumět souvislostem mezi krátkodobými a dlouhodobými časovými rámci a chápat jejich sentimenty.

5) Zachovejte klid

Řada lidí se nechá k obchodování na burze inspirovat Hollywoodskými filmy, jako je Wall Street, Vlk z Wall Street a podobně. Mnoho lidí samozřejmě inspirují příběhy finančních žraloků, kteří dokázali vyzrát na systém. Vychytali nějakou specifickou díru na trhu a pak už jsou ty drahá auta, nové partnerky (partneři) a velkolepý životní styl. Naprostá většina úspěšných online obchodníků vám potvrdí, že taková jejich cesta k úspěchu nebyla.

Jedna věc je ale na příbězích těch finančních žraloků z Hollywoodských filmů pravdivá. Tou je (bohužel) ta méně příjemná část, během které dlouhodobě a pilně budovali svůj budoucí úspěch. Krůček po krůčku budovali systém, který jim pak přinesl vysněné peníze a finanční nezávislost.
finncial freedomTuto fázi lze urychlit pomocí dobrých učitelů a také osobnostní vyzrálostí. Ale nelze ji zcela přeskočit. Tento dlouhodobý vývoj je samozřejmě plný dílčích úspěchů i neúspěchů. Snažte se je příšliš neprožívat. Není třeba se psychicky hroutit z dílčích (i významnějších) neúspěchů a stejně tak je dobré klidně prožívat i úspěchy, které dříve či později přijdou. Trading skutečně není o tom, že se naučíte nějaký zázračný fígl, po krátké přípravě vyděláte ranec a pak už jen slavíte ve stylu „sex, drogy a rock’n’roll“. Naopak velké emoce jsou nepřítelem online obchodníka a velkolepé večírky je lepší nechat v těch hollywoodských filmech.

Vojtěch Podešva

Myšlenku můžeme zrealizovat dříve, než ji stačíme vyslovit!


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Komentáře
 1. Miroslav Andršt napsal:

  Článek nepostrádá rácio, dovolil bych si jen skromně dodat, že je nutné hned v počátku ztožnění se s Jiráskem! 🙂
  „Proti všem“ …. to je oč tu běží!

 2. Rudolf Dudáš napsal:

  Výborné zhrnutie toho, na čo väčšina začínajúcich traderov zabúda, alebo nechce brať na vedomie. Stojí za to si pripomenúť všetky úskalia online obchodovania, aby prípadné sklamania trader pocítil čo najmenej a aby ho to inšpirovalo ku ďalšiemu rastu. Výborne, Vojto!

Přidat komentář

 • Nejznámější online kurz
  V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

  Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

  Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

 • Jsme také na Facebooku