Jak začít na burze?

Přátelé, tuto otázku jsem si dával před 14 lety 

a odpověď na ní vůbec nebyla jednoduchá. Literatury a informací na webu bylo v té době málo, na čs. internetu bylo toto odvětví zcela v plenkách.

Jenže já jsem měl za sebou nadějné pokusy v investování a toto téma mě prostě zajímalo! Nechtěl jsem to vzdát! Představa, že bych mohl s penězi podnikat takto jednoduše, byla prostě fascinující! Proto jsem strávil desítky a stovky hodin na internetu a zejména na US webech jsem doloval informace, kde se dalo. Kopíroval jsem si a tiskl vše, co jsem k burze a k individuálním formám tradingu našel. Bylo to docela hektická doba. Nejzásadnější problém byl ten, oddělit zrno od plev. Těch informací bylo nakonec více, než dost!

ebook, burza, podnikání, podnikání z domova, efektivita

ebook, burza, podnikání, podnikání z domova, efektivita

Mezitím jsem realizoval své první stovky online hodin u počítače na nejrůznějších typech burz, abych pro sebe naše optimální systém. Pár měsíců jsem strávil u komoditních futures, další čas jsem řešil opce a opční trhy na CBOT. Jako nadějné se mi jevily systémy pro spekulace na měnové páry, platformy pro Forex. Do toho během let přibývaly informace i na internetu a začala vycházet i tuzemská literatura.

Již v prvních letech podnikání na burze mi bylo jasné, že 90 % toho, co je veřejně vyhledatelné, 90 % toho, co se v těch knihách píše a 90 % veškerých rad dostupných na internetu a všude možně, jsou rady zavádějící a v zásadě většinou zbytečně složité. Za úplně nejhorší, a pro peněženku drobného spekulanta nejnebezpečnější, jsem identifikoval nejrůznější rady a “vzdělávací” programy brokerských firem. Ti, kdo je následovali, z 99 % ztráceli peníze!

Proč? Odpověď je jasná, i když se jí mnoho lidí zdráhá věřit. Burza je sice nejjednodušší podnikání na světě, ale zároveň hodně tvrdý kapitalismus. Jde o peníze. Informace brokerských firem a na ně napojených rádoby expertů celkem manipulativně a cíleně vedou ke ztrátě peněz a k jejich pozvolnému přesunu do kapes finančních institucí a organizátorů trhu.

Také s nejrůznější literaturou jsem to již v úvodních letech viděl jako problém. Nezřídka ji totiž píšou najatí borci, kteří vymýšlejí story, která jdou na ruku právě tvůrcům finančních trhů. Takže kniha typu, Jak jsem vydělal milion dollarů v komoditách, byla ve výsledku jistou zárukou ztráty peněz pro ty, kdo následovali návody z takové knihy.

Burza je pouze o dvou možnostech:

Ceny na burzách mohou pouze růst, nebo klesat. 

Jiné možnosti neexistují! Rozumíte? Dvě možnosti, systém 50/50. Zamýšleli jste se potom, proč se na identifikaci toho, co by se mohlo dít, vymýšlí stovky a tisíce metod nejrůznějších a nejsložitějších postupů, někdy až hloupostí?

Kdo stojí na druhé straně trhu, kdo je na druhé straně “drátu – internetu”, když přemýšlíme o svých spekulacích na burze? Je to opravdu tak složité, nebo jen někdo chce, abychom to viděli tak složitě? Neovlivňuje tato složitost úsudek spekulanta a nevede jej finálně k neúspěchu a k přesunu kapitálu z vlastní peněženky do kapes organizátorů trhu?

Jak na to? Jak začít na burze? Jak poznat, co se děje na trhu a zvládnout rizika něčeho, co je tak jednoduché, že když na to přijdete, tak možná žasnete?

Ano, v průběhu svého obchodování za 14 let jsem zažil hodně vzrušujících akcí na burze, opojná vítězství i lehké pády. Trvalo mi několik let, než se mé obchodování na burze zklidnilo a proměnilo se v celkem suchopárné a méně vzrušující řízení investic.

ebook, burza, podnikání, podnikání z domova, efektivita

ebook, burza, podnikání, podnikání z domova, efektivita

A mimo moje zkušenosti a skutečně vysoké školné, co jsem v trzích zanechal, mi k tomu pomohly desítky a stovky mých nejlepších klientů a profesionálních traderů.

 • Zjistili jsme, že mnoho věcí je jinak, než se prezentuje.
 • Zjistili jsme fígle a tajemství tvůrců trhů  a jejich četné nástrahy.
 • Děláme mnoho věcí jinak, než se všeobecně doporučuje.

Burza je zdánlivě podnikání bez pravidel, resp. poskytuje velkou volnost v tom, co na burzách děláme. Proto jsme v rámci našich vzdělávacích systémů spolu s klienty a nejlepšími tradery dali dohromady systém pro obchodování na burze, pro řízení investic, který má logiku, je jednoduchý, odstraňuje většinu informačního balastu a zavádí do hry pravidla, která běžná veřejnost v investování buď nezná, nebo je ignoruje.

Toto vše může být za určitých okolností vaše! Můžete ušetřit čas, energii, peníze a nasměrovat pozornost správným směrem. Stačí jen chtít!

Jak tedy začít na burze a neztrácet čas, energii a jak se neztratit v tom obrovském kvantu informací, které je dnes k dispozici?

Jak si z podnikání, které se jeví jako tajemné, složité a náročné, udělat relativně jednoduchou záležitost?

OK, vím, že očekáváte odpovědi. Nejsou úplně snadné, stručné a vyčerpávající tak, aby se daly umístit do jednoho článku. Ale je třeba nějak začít!

Proto jsem pro vás, zejména pro začínající, napsal eBook Jak začít na burze. Ale i vy, zkušenější, možná prozřete ohledně několika zásadních informací, které máte v tomto eBooku napsány v sérii 7 kroků pro rychlý start. Možná, kdyby vám je někdo řekl nebo napsal dříve, ušetřil by vám stovky hodin zbytečného hledání a experimentů.

Neboť zásadním poznáním je, že věci, které vypadají složitě, mohou být ve finále jednoduché!

 

Jen malé upozornění: Jde opravdu o rychlý návod, jak začít a jak nastartovat efektivně proces učení! Najít zkratku, nezdržovat se. Pokud opravdu budete mít zájem o toto podnikání, musíte ještě pár informací a jistou porci vzdělávání absolvovat.


Už eBook máte? Bezva, potom si zjistěte, kdy vás čeká nejbližší příležitost pro absolvování kurzu!

Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

 • Nejznámější online kurz
  V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

  Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

  Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

 • Jsme také na Facebooku