Kdo má zlato, má vždy peníze!

Patří zlato v dnešní moderní době do portfolia inteligentního investora?

zlato-naturalZlato je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Z běžných sloučenin reaguje pouze s lučavkou královskou, jíž se rozpouští za vzniku tetrachlorzlatitého aniontu. V alkalickém prostředí se zlato rozpouští v přítomnosti kyanidových iontů, přičemž vzniká komplexní kyanozlatan…

Aha, tak to jste asi číst nechtěli! Předpokládám, že pokud máte v šuplíku či trezoru hromádku zlata, lučavce královské, kyanidovým iontům či třeba elementární rtuti (vznik zlatého amalgámu) se prostě vyhnete. Pokud to uděláte, bude vaše investice v relativním bezpečí. Samozřejmě s výjimkou drobné nehody ztráty paměti, ve kterém šuplíku, či pod kterým stromem máte zlato uschováno. Nebo v případě loupeže, defraudace či znárodnění….

Tak zjišťuji, že ani tato informace vás až tak nebere. Nejspíše vám chybí k dispozici právě ty hromádky zlata, abyste to řešili. Popravdě musím říct, že se dost divím, pokud nemáte alespoň malou zásobičku zlata někde schovanou. Jistě víte, že zlato je v zemské kůře velmi vzácným prvkem. Technické, technologické a další vlastnosti dělají v dějinách lidstva ze zlata výjimečnou záležitost…

Od nepaměti je zlato platidlem, šperkařským kovem a hodnotou, kvůli které se mnohokrát točily dějinné události. Do roku 1972 bylo zlato základem pro nejsilnější měny (peníze) na světě. Možná nevíte, že fyzické vlastnictví zlata bylo dokonce v nejkapitalističtější z kapitalistických zemí v zásadě nelegální.

Díky zlatu a ve jménu zlatých spekulací a transakcí se dařilo mocným tohoto světa koncentrovat bohatství, moc, peníze a ovlivňovat chod dějin. A také legálně loupit…

Mohlo by se zdát, že v moderním věku, ve 21. století, může být móda a trend držení fyzického zlata již celkem neaktuální. Vedou se polemiky, zda je zlato investicí, zda patří k protfoliu moderního investora. Oproti tomu můžeme sledovat tajný trend redistribuce zlatého bohatství i úvahy k návratu ke zlatému standartu.

  • Kde je pravda?
  • Jaká je realita?
  • Vyplatí se zlato kupovat, držet?
  • Je zlato investicí?
  • Jak je to s jeho likviditou?
  • Kde a jak zlato kupovat, jak jej uchovávat, jak jej poté proměňovat opět v peníze?

gold-250-kgKdo má zlato, má vždy peníze!

Jedna věc je jistá. Zlato je historicky nejlepším uchovatelem hodnoty. Nejen pro radost a krásu zlatých šperků si miliardy lidí na planetě každý rok pořizují zlato. Víte, že například na Gold Souku v Deiře v Dubaji se ročně prodají stovky tun zlata?

  • Kdo jej kupuje a proč? Na čem bohatnou kdysi ropní šejkové?
  • Jak dávají tu ekonomiku bez chytrolínů třeba z našeho ministerstva financí?
  • Proč naše republika již téměř nevlastní zlato?
  • Proč naopak tisíce soukromých osob nakupuje a shromažďuje zlato ve svých sejfech?

Víte co, v dnešní době virtuálních měn stačí jedna větší erupce na slunci, větší elektromagnetický puls a bilióny peněz, eur i usd v podobě binárních kódů se jednoduše mohou vypařit ze systému. Nebo s nimi můžete lehce zatápět v krbu v případě neřízené inflace.

Oproti tomu zlato přežije nejednu přírodní pohromu a jako palivo do krbu se prostě nehodí.

Navíc je zřejmé, že jeho skutečná hodnota je i technická a technologická. Máte jej v každém mobilním telefonu, v počítačích, v řídící jednotce v autě, v optických přístrojích, vlastně těch míst pro spotřebu a použití je mraky. Ročně se odhadem vytěží kolem 2200 tun zlata. To se nám může jevit jako hodně. Ale přihlédneme-li k tomu, že je nás na planetě 7,5 miliard lidí, tak mi to vychází tak na 1 gram na 3,5 člověka. Z tohoto pohledu to opravdu není moc.

A jak je to s rozdělením zlata a bohatství v populaci? Asi tušíte, že tak méně, než 1 % lidí na planetě má k dispozici dejme tomu 40 % bohatství a světe div se – i zlata. Méně, než 8 % lidí má potom k dispozici řádově 80 % bohatství a pravděpodobně i zlata. Existují ale velké disproporce ve vnímání toho, kolik zlata a v jaké formě by, dejme tomu, člověk z oněch horních 8 % měl mít.

Není překvapením, že hodně bohatých lidí má ve svém portfóliu hromadu naprosto zbytečných a neinvestičních šperků a cihel s dobrou likviditou málo. Na druhé straně vím o mnoha lidech, které bychom mohli označit jako “střední vrstva” a toho zlata mají nakřečkováno docela dost.

Zlata se těží stále přes 2 tisíce tun ročně. Celkově se ho vytěžilo odhadem kolem 180 tisíce tun, což by představovalo krychli o rozměru… Víte co? To vám teď neprozradím, nechám si to na jistou akci, viz odkaz níže! Nicméně mi to ale vychází na nějakých 25 gramů zlata na jednoho člověka na planetě. Nemáte-li toto zlato doma v šuplíku, patříte buď k těm chudším, nebo k těm, co nepochopili důvody, proč jej vlastnit.

Máte-li doma více, než jednu troyskou unci, patříte k nadprůměru. Dejme tomu něco, jako nadprůměrná mzda. Ale mezi námi, jedna unce zlata, to není také bůhví jaký kapitál!

Přitom asi je jasné, kam mířím. Ano, kdo má zlato, má vždy peníze! Až vyfičí virtuální měny či jiné hodnoty komínem, zlato, nedostane-li se do kontaktu s lučavkou královskou, vám prostě zůstane. Nejen jako uchovatel hodnoty, ale i jako alternativní měna, to jest peníze.

Jak proměňovat čáry v peníze, nebo ve zlato.

A protože jsme zde na blogu o burze, povězme si ještě něco o tom burzovním zlatu. Ano, na burze je zlato pořád atraktivní a žádaná komodita. A to nejen v rámci fyzického vypořádání, ale i v podobě  nejrůznějších instrumentů a podkladových aktiv. Atraktivní “měnový pár”  GOLD/USD dokonce patří k TOP aktivům na burzách od Tokia, přes Londýn až po New York a Chicago. Že si říkáte, že v Tokiu či v Londýně se zlato nepaří v dolarech? Inu, jak se to vezme, vše jsou to přece binární kódy…

» A co zlato ve futures, v opcích, CFD, EFT, swapech… Jak lze vydělávat na cenových pohybech zlata na burze, aniž byste jej museli vlastnit? Jak může i malý obchodník žonglovat s metráky zlata, aniž by mu musely projít osobními sejfy? Jistě tušíte..!

» Nebo co otázka, jak se rozhodovat ohledně ceny v případě nákupu, či prodeje? Jak je to s cenou zlata v USD a jak v EUR? Kolik si mám připravit peněz v CZK, aby byla cena férová, když se chystám zajít na nákupy fyzických cihliček zlata?

» Za kolik a proč kupuje cihličky investičního zlata Jirka Mazur a proč jej rozdává? Proč vlastně nemít doma pár opravdu hodnotných kousků, které se dají proměnit na peníze?

» A jak k nákupům či k prodejům virtuálně na burze nebo domů do šuplíku využít grafy vývoje cen z burzy, přepočty kurzů, cenové fixace a další informace? Na burze obchodujeme s virtuálními loty.

» Co nakupovat domů? Šperky, cihličky, mince? Investiční či sběratelské? Jak je to s režimem DPH, nákladů, kde nakupovat..?

Tak si myslím, že vás bude mnoho z výše uvedeného zajímat!

Co tak něco, jako malé burzovní omalovánky pro chytré lenochy? Jakože bychom si přidali Situační Analýzu Online přímo na grafech v akci a popovídali si o tom, kdy je vhodné spekulovat se zlatem na burze a kdy a proč jej přikupovat fyzicky do osobního vlastnictví…

OK, předpokládám, že vás to bude zajímat. Proto jsem spolu s kolegy pro vás přichystal online akci, webinář & DigiPárty na téma > její záznam máte zde, na stránce s webináři!

Cervena_sipka_mail

hnb-blog-clanek-o-zlate

Do akce jsem pozval kolegy, kteří mají rádi burzu i zlato a pěkně jsme to vše probrali. A pouze pro účastníky akce, kteří byli online, měli šanci na opravdovou cihličku investičního zlata!

Příště u toho prostě nesmíte chybět!

Protože kdo má zlato, má vždy peníze!

Jděte do akce!

Jirka Mazur


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku