Burza = běh na dlouhou trať & Může být traderem i tatínek od rodiny??

Každý člověk musí ve svém životě překonávat nejrůznější překážky a na burze jsou ty překážky viditelné dvojnásob.

Burza je takový urychlovač mnoha procesů v byznyse i v životě. Na burze můžete vydělat balík nebo prodělat poslední groš mnohem rychleji než v normálním podnikání. Na burze se mnohem rychleji než kde jinde projeví vaše emocionální rozpoložení.

Burza je dlouhodobý proces. Technicky se dá naučit za pár obr1měsíců. Ale chce to velkou praxi, mnoho hodin u grafů abyste dokázali rozlišovat jemné nuance trhu, které jsou potřebné k úspěchu v Online Tradingu. Proto je spousta lidí z burzy frustrovaná. Mají pocit, že se za půl roku naučili všechno potřebné a pak se diví, že jim to ne a ne fungovat.

Musíte si projít nejen učebním procesem burzovní teorie. To je jen začátek. Dále potřebujete zažít jednotlivé burzovní cykly. Rozpoznat kdy se na trzích moc nic neděje a kdy je naopak burza v pohybu. Musíte se naučit specifické formace typu supportů a rezistencí, které v těchto jednotlivých fázích trhu mohou vypadat trochu odlišně. Musíte se naučit vnímat za svíčkovými grafy projevy nálada masy lidí na trhu.

Osobnostní a psychologická stránka věci je to, co nejvíce lidem komplikuje cestu k úspěchu.

Zapomeňte na nějaké chytré poučky ve stylu „Musíte dostat své emoce pod kontrolu“. To je sice pravda, ale prostě jsme lidé a ne stroje. Musíme snížit vliv emočních rozhodnutí na minimum, ale úplně vymazat je nelze. Vždycky tady emoce budou. Opět platí – eliminovat jejich vliv trvá dlouho, protože když přímo před očima máte svou otevřenou pozici v červených nebo zelených, tak je to urychlovač veškerých vašich přirozených psychologických pochodů. To je normální.

Mimochodem – projevem emocí je mimo jiné také „chlapská“ ješitnost, ego, touha být výjimečný. A přesně tyto emoce stojí ve spoustě případů za rozhodnutím stát se online obchodníkem na burze. Kdybychom neměli ego, tak nám stačí nějaká úplně obyčejná práce. Ale my chceme ty drahá auta, chceme oslnit naše partnerky a ohromit přátele. Takže emoce jsou tím, co stojí za samotným rozhodnutím se online traderem stát. A teď vám najednou nějaký chytrolín bude tvrdit, že je máte odbourat? Zeptejte se ho jestli se mu to podařilo a jestli tím traderem on sám je.

emotions-371238_640Emoce stojí také za příběhy lidí, kteří zhodnotili svůj burzovní účet o stovky procent za rok. Takových případů je poměrně hodně. Ale naprostá většina těchto lidí vám za další rok řekne (pokud budou upřímní), že už ty peníze zase prodělali. Zvládnout emoce není možné úplně, ale je třeba je dostat v rámci možností pod kontrolu. Pokud se vám to podaří, tak máte šanci se vyhnout velké burzovní horské dráze.

Takže platí – pokud vás někdo chce ohromit že zhodnotil účet o 300 % za rok, tak počítejte s tím, že za tím stojí spousta emocí. A také velká pravděpodobnost že tyto emoce otočí „kolo štěstěny“ v jeho neprospěch. Čest výjimkám. Zeptejte se ho za pár let, jestli na burze ještě obchoduje.

Úspěch není udělat „raketu“ za krátkou dobu. Úspěch je postupně budovat svůj účet v dlouhodobém horizontu.

A jak je to s tím tatínkem od rodiny?

Nedávno jsem se setkal s pánem, který mi říkal že nejvíc lituje že není mladší a kvůli rodině už na burzu asi nebude mít čas. Budu mu říkat třeba Franta. Frantovi je kolem čtyřiceti let a má dvě malé děti. Je to přesně ten případ

Online Trading se dá dělat i při rodině a práci. Je to rozhodně náročnější než když začnete s tradingem rovnou jako s tou „prací“ (burza a práce taky k sobě tak úplně nesedí, ale to by bylo téma na jiný článek). Ale jako obvykle platí – „když se chce, všechno jde“. Potíž je, že je třeba silně rozlišovat informace které bude Franta jako začátečník studovat. Informací o tradingu je obrovské množství a pro Frantu bude úspěch už jen to, že ho to kvantum neodradí od studia. Jelikož je burza poměrně náročná na čas, tak je velmi důležité oddělit co bude studovat a če/u věnovat energii nebude. Není totiž nutné znát všechno.

Na burze platí velmi výrazně pravidlo 80/20. Osmdesát procent vašeho úspěchu na burze dosáhnete díky chytrému využití pouze dvaceti procent nejdůležitějších technik a postupů, které na burze fungují.

Franta tak vlastně může vyhodit čtyři z pěti stránek každé knihy o tradingu, kterou si koupí. Stačí mu se naučit pětinu obsahu všech webinářů a kurzů, které absolvuje. A jeho úspěch se bude z 80 % blížit dokonalosti.

Jak vypadá aplikace pravidla 80/20 v burzovní praxi?

Franta potřebuje vědět kam jdou trhy. Jestli je nálada prodejní, nebo nákupní. A v jakém časovém horizontu? Když je nálada nákupní teď, tak jak dlouho bude trvat? Kam až ty nákupy můžou vyhnat cenu? To je třeba umět rozpoznat.

sao-2-12

A jak aplikovat fundamentální analýzu? Franta ve skutečnosti nebude dělat žádnou „analýzu“. Ani my v kurzu Hrajeme si na Burze a v Premium Clubu žádnou ANALÝZU neděláme. Prostě potřebujeme jen vědět, co se děje ve světě a jak to souvisí se situací, která je o pár řádků výše.

Možná už víte, že rád dávám svým klientům konkrétní rady, názory a příklady z burzovního života. Nemám rád chození kolem horké kaše bez konkrétní pointy. Dám vám konkrétní příklad toho, jakým způsobem využíváme fundamentální náhled (náhled namísto analýzy) na dění ve světě:

Dnes máme pátek 2.12.2016. Pozítří – v neděli 4.12.2016 bude v Itálii důležité referendum o schválení či neschválení novely ústavy. Smyslem změny ústavy je změna fungování italského státního aparátu tak, aby byla Itálie více efektivní. V současnosti je na tom jen o trochu lépe, než Řecko.

Podle průzkumů tato novela nejspíše v referendu schválena nebude. Výsledek referenda samozřejmě pečlivě sledují mezinárodní investoři (velké fondy, které investují do vládních dluhopisů). Aby nevznikla panika na finančních trzích, tak se Evropská Centrální Banka (vydavatel a garant eura) zavázala nakupovat více italské vládní dluhopisy. Takže bude ještě více tisknout eura, o kterých už teď nikdo neví, jakou mají hodnotu. 

A výsledek tohoto náhledu? Vím že nechci jít do LONG obchodů na euru před referendem. Ve vzduchu totiž visí další medvědí faktory pro euro. SHORT ale také nechci, protože euro je z technického hlediska na dlouhodobém minimu. Počkám tedy, co se bude dít následující týden.

Toto jsou jednoduché souvislosti, které je třeba znát pro úspěch v Online Tradingu. Nemusíte mít vystudovanou ekonomii na vysoké škole, abyste toto dokázali zachytit a identifikovat klíčové souvislosti.

Mimochodem – tyto souvislosti předáváme našim klientům v Premium Clubu na pravidelných Webinářích Situační Analýza Online! Díky nim jste neustále v obraze a učíte se jak rozeznávat klíčové souvislosti událostí ve světě s online tradingem.

A teď pozor: Jak si cestu na burzu ještě zkrátit?

Chcete si cestu k úspěchu na burze ještě zkrátit? Máme pro vás tip. Servis WinSignals vám pomůže se na burze uchytit a vydělávat ještě dříve, než ji máte „v malíčku“.

Opět platí – není to nástroj na zbohatnutí, ale prostředek pro zisk na burze a zároveň učební pomůcka! Myslíte si že máte na to, zvládnout burzu jako běh na dlouhou trať?

Vojta Podešva


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku