Burza jako vášeň nebo jenom jako závan větru?

Někomu změní život, jiné míjí úplně…

Co může být skvělým tréningem pro Život na pravé straně, finanční myšlení, rozhodování či zvažování příležitostí a rizik?

Ano, řeč je tentokrát o burze.

Burza je slovo opředené tajemstvím a mýty. Veřejnost chápe burzu jako složitou a nedostižnou záležitost srozumitelnou jen pro experty nebo finanční dobrodruhy. Málokdo si připouští, že fenomén „burza“ poměrně zásadním způsobem ovlivňuje životy nás všech a k moderní době patří stejně tak jako internet, chytré telefony, auta, letadla, nebo další výdobytky globální civilizace.

Finanční průmysl dnes dennodenně ovlivňuje dění všeho na této planetě. Možná více, než bychom čekali. Burzy v různé podobě patří k lidské historii odedávna. Ve starověku byly burzy a obchodní křižovatky místy, kde se tvořily dějiny lidstva. Pár procent lidí kolem obchodování a směny kdečeho bohatlo, jiní měli užitek, další většinovou populaci věci obchodů míjely. Vždy někdo musel pracovat, vyrábět, dělat servis. Na druhé straně vždy někdo musel organizovat obchodování a pěkně na tom bohatnout.

penize-burza-na-globuExkurze do historie obchodování a do procesu, v rámci kterého byly vynalezeny burzy moderního věku, by jistě byla zajímavým námětem nejen pro článek. Jistě se k tomu ještě někdy vrátím.

Co je to život na pravé straně a proč je burza dobrým tréningem mozku na tuto cestu?

Nejen z mých článků, ale i z jiných míst, znáte jistě Kiyosakiho Cash-flow kvadrant. Je mimo jiné o tom, jakým způsobem si lidé vydělávají peníze. Lidé na levé straně tohoto kvadrantu si vydělávají peníze tím, že prodávají svůj čas jiným lidem. Lidé na pravé straně kvadrantu si vydělávají peníze tím, že prodávají svoje myšlenky. Tato témata probírám jinde, ale ve spojitosti s burzou a podnikáním na burze si řekněme pár úvah.

Podnikání na burze je bezesporu podnikáním, pouze jiným, než jak si lidé podnikání představují. Podniká se zde s penězi, s kapitálem. Podnikatelé na burze používají podobné rozhodovací procesy a nejkteré akspekty podnikání v koncentrované podobě – například pojmy spekulace, pravděpodobnost, rizika a další z burzovního světa, používají dnes a denně i podnikatelé. Neznám lepší trénink pro podnikání, než je finanční rychlá hra na burze. A že ji lze trénovat i bez rizika, to již asi víte.

Můžeme se ptát, jaké síly a jaká tajemství ovládali a ovládají obchodníci všech kultur a v celé historii? Co způsobovalo někdy až neuvěřitelné bohatnutí jisté části populace, které v lidských dějinách vždy bylo, je a bude pouze pár procent? Zajímá vás to?

Podle mého názoru to jsou prvky a jistá tajemství plus techniky, které byly historicky střeženy jako tajemství, nebo je prostě lidé většinové společnosti neznali či nechápali.

Čím se vyznačovala ta, dejme tomu, 2-4 % vždy úspěšnější menšina? Odmyslíme teď historické vazby, systémy, dispozice, genetiku či prostředí. Ty esence úspěchu mají co dělat s představivostí, odvahou, vnitřní motivací, se schopností správně přemýšlet, jednat, rozhodovat se. Správné dovednosti se pilovaly k dokonalosti a předávaly se z generace na generaci. Byť dnes žijeme ve skvělé době a tyto dovednosti jsou k dispozici všem, stále ještě nejsou součástí vzdělávacího systému a pro většinovou populaci jsou prostě neuchopitelné.

Moderně tomu říkáme, lidem se sice dostává kvalitního formálního vzdělání, ale o penězích, podnikání či tvorbě bohatství se ve školách neučí téměř nic. Máte šanci to u sebe napravit :-).

zlata-hvezda-malaMezi další esence úspěchu a tvorby bohatství patří schopnost vědomě realizovat procesy jako jsou spekulace, oceňování rizik, rozhodovací procesy v rámci pravděpodobnosti, schopnost řešit systémy, v rámci nichž se bohatství a peníze tvoří. Dodnes je to také pro většinu lidí celkem neuchopitelná věc.

Od dávných věků znají vědomě úspěšní lidé – obchodníci, podnikatelé a tvůrci systémů, které generují bohatství a peníze jistá tajemství, která bychom moderně mohli nazvat jako „nástroje podnikatelů a investorů“. Možná jim tak ve starověku a ve středověku neříkali, ale používali je stejně tak, jak je používají bohatí lidé moderní doby. Tato tajemství se jmenují například:

» Trh a jeho funkce
» Tvorba hodnoty a zisku
» Pákové efekty v podnikání
» Řízení peněžního toku (cash-flow)
» Pravidlo koncentrace zdrojů a tvorby bohatství (Pravidlo 80/20)
» Nástroje a systémy obchodníků pro tvorbu zisků, peněz a bohatství, atd. jsou jich spousty.

dolary-pytleJedním z principů tvorby bohatství je poctivé obchodování. Podstatou obchodování je nakoupit věc, službu či produkt levně a prodat jej za vyšší cenu tomu, kdo jej potřebuje. To je koncept poctivé tvorby peněz. Vrátím se tedy k burze.

Jak se na burzách vytváří bohatství?

Dnešní moderní burzy umožňují směnu těch nejlikvidnějších a nejžádanějších aktiv, jejich směnu lze realizovat rychle, snadno a efektivně. Páteř moderního finančního průmyslu tvoří burzy s akciemi, komoditami nebo měnami devizového trhu. Do toho můžeme ještě zakomponovat celou řadu dalších burz a tržních systémů,  kapitálový trh jako celek a monetární či bankovní systém.

Burzy si můžeme přestavit jako gigantická tržiště, kde se denně směňují aktiva a finanční prostředky v objemu stovek miliard a bilionů dolarů či EUR. Nakupující chtějí zbohatnout na dobrých nákupech, prodávající chtějí zbohatnout na dobrém prodeji. Burzy jako organizátoři směny bohatnou na poskytovaném servisu, makléři a brokerské firmy na zprostředkování obchodů. Všichni chtějí vydělat peníze a některým se to i podaří.

Masu lidí, kteří chtějí na burzách vydělávat peníze, tvoří nejen obrovské množství institucí, bank, fondů, ale i desítky milionů středních i menších investorů, spekulantů, online obchodníků či finančních podnikatelů.

affil-kampan-obr-5V zásadě dělají podobné věci, jako jejich předchůdci po staletí či tisíciletí předtím. Ale mají v ruce moderní nástroje, postupy a vychytávky, o kterých se nikomu ani nesnilo ještě dejme tomu před 20 lety. Moderní finanční průmysl a technologie internetu plus monetární politika centrálních bank a postupy pro tvorbu bohatství, roztáčejí kola globálního finančního systému do neuvěřitelných obrátek.

Burza je nejtvrdší kapitalismus na světě, je o penězích a tvorbě bohatství, je o práci s kapitálem a penězi. Podnikání na burze je technicky a technologicky nejjednodušší podnikání na světě. Miliony dobrodruhů, hledačů či pokušitelů štěstí, ale i seriozních investorů a profesionálních obchodníků či finančních podnikatelů zde hledají štěstí, naplnění, cesty k penězům, k finanční svobodě, k nezávislosti či kapitalizaci svého podnikání či života.

zlata-hvezda-malaDůvody, proč se účastní, jsou v zásadě stejné – peníze. Jedněm, a těch je vždy menšina, se to daří – vydělávají, jiní prostě neuspějí. V tom má burza paralelu v celé historii lidstva. V každém konání i v procesu bohatnutí byla, je a vždy bude úspěšná menšina, dejme tomu 10 % lidí, nebo v koncentraci jen 2 až 4 %. Může se nám to zdát jako nespravedlivé, ale prostě je to fakt.

Co s tím můžeme udělat, jak si můžeme naprojektovat svoje cesty v podnikání, třeba na burze, tak, abychom se dostali mezi ty úspěšné?

Cesta dnes vede přes vzdělávání a přes sdílení informací a postupů s těmi, kdo to dokázali. Úspěšní lidé se neradi dělí o své postupy v podnikání, oprávněně se bojí vyzrazení svého know-how, tajemství a postupů. Bojí se konkurence.

V tom mě fascinuje právě burza jako podnikání, kde to funguje právě opačně. V rámci podnikání na burze totiž nemůžete mít konkurenci. Sdílením postupů, návodů a všeho můžete pouze vydělat. Proto právě na burze úspěšní lidé rádi sdílejí svoje znalosti a dělí se o ně s ostatními a za odměnu dostávají rady, zkušenosti a inspirace od druhých.

Toto je asi nejdůležitější poznání z mojí 10leté praxe lektora burzovního vzdělávání, že na burze sdílíme svoje znalosti, postupy a know-how bez rizika a naopak získáváme zkušenosti a postupy ostatních. Ty dobré i ty špatné. Proto mám rád svoje vzdělávací akce, online kurzy, FB skupiny a sdílení, protože mě to posouvá dopředu a vidím, že to baví lidi podobných zájmů.

Před staletími a tisíciletími si úspěšní a bohatí lidé svoje tajemství a postupy chránili a činili je nedostupnými. Dnes se úspěšní lidé o své postupy a návody dělí a násobí tak pákové efekty podnikání a investování do neuvěřitelných obrátek.

Proto se podívejte na záznam DigiPárty,

kterou jsme pro vás dělali ve středu 21. prosince. Byla to premiéra – první webinář na téma ZLATO. Ano, bylo to takové předvánoční finanční a zlaté harašení, probereme příležitosti pro spekulace na burze se zlatem. Probereme, jak na investování se zlatem fyzickým. Proč je zlato uchovatelem hodnoty a proč ten, kdo má zlato, má i peníze. Pozval jsem si na něj 3 až 4 zkušené kolegy online obchodníky, se kterými proberu jejich začátky, zkušenosti i tento návod + otevřeme očekávaný kurz Hrajeme si na burze ve verzi HNB VIP Trader. A také s nimi proberu téma GOLD, zlato, stříbro, drahé kovy, alternativní investice – i v tom mají zkušenosti a každý z nich nějaké to investiční zlato má.

Cervena_sipka_mailZáznam z akce je na stránce s webináři zde!

Ale rozhodl jsem se tentokrát pro jiný postup, než obvykle. Tento webinář udělám pro uzavřenou společnost. Nebude na mém blogu!

Mám pro to svoje důvody. Jednak nechci lákat do rizikového investování lidi, pro které to prostě nemá význam. Druhý důvod je, že na webinář chci zejména účastníky, kteří již udělali první krok a stáhli si můj eBook Jak začít na burze & 7 kroků pro rychlý start. Budu doufat, že si jej před akcí prostudují a že již budou mít za sebou ty první kroky a budou schopni dávat kvalifikované otázky do diskuze.

Přednášet a povídat pro informované a více kvalifikované lidi je totiž zábavnější a přináší to větší užitek pro všechny zúčastněné. Kdo tentokrát neudělal ten první krok, má prostě smůlu. Již dnes je na webinář přihlášeno téměř 200 lidí, přidáte se?

Pozvánku zaručeně zašlu všem z vás, kteří máte k dispozici můj eBook, pokud jej ještě nemáte, je zde:

Cervena_sipka_maileBook:  Jak začít na burze & 7 kroků pro rychlý start

Sami v rámci webináře zjistíte, jak je fajn si ty základy osahat samostatně a přidat se ke sdílení již s jistou představou, o čem je řeč. Akce vás bude více bavit a bude mít pro vás větší užitek.

Doufám, že vás dnešní krátká exkurze do historie obchodování a burzy zaujala a že si tuto příležitost vyzkoušíte se sdílením rad svých zkušenějších kolegů. Jsem moc rád, že na to již nejsem sám!

Jen ještě na závěr připomínám repliku z úvodu » někomu tato příležitost změní život, jiné mine úplně. Těch prvních bylo, je a bude vždy méně. Těch druhých vždy více. Jak to budete mít vy?

Již za pár dnů se dozvíte více! Sledujte zde termíny další akce!

 • Jak na burzu
 • Jak začít na burze
 • Jak s informačními zdroji
 • Jakou literaturu doporučuji
 • Jaký postup zvolit pouze pro vyzkoušení
 • Mohu se burzu naučit jednoduše a bez rizika..?

Pouze v rámci vysílání se můžete účastnit losování o zlaté cihličky, získat informace, kde najdete eBook TAJEMSTVÍ INVESTOVÁNÍ DO ZLATA & MÝTY, POVĚRY A FAKTA a zvýhodněnou nabídku pro poslední možný vstup do kurzu HNB VIP Trader za opravdu nejlepších podmínek, které nebudeme opakovat – prostě taková malá předvánoční nadílka pro lepší budoucnost!

jirka-mazur-zlato

Jak vše získat a využít pro sebe? Zjistíte, jestli se může stát burza vášní, nebo je to pro vás jenom závan větru, které kolem vás zafoukal. Zjistíte vše potřebné, pokud budete spolu s námi online.  Již máte svůj eBook jako kvalifikační vstupenku na akci?

Přeji všem hezký den!

Jirka Mazur


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Jste zde poprvé?

  Začněte zde a stáhněte si zdarma ebook a objevte 7 kroků pro rychlý start na burze!

  Staženo více než 24 000x !

 • Nejznámější online kurz
  V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

  Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

  Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

 • Jsme také na Facebooku