Burzovní rutina – v čem je dobrá a proč vám škodí?

„Je to rutinní zákrok….“ řekne vám s klidným hlasem chirurg, když máte jít na operaci kýly. Ve skvělém filmu Báječný hotel Marigold začíná touto doktorovou větou série lapálií jedné z hlavních hrdinek. Ty lapálie se sice odehrávají mimo operační sál, ale rozhodně nejsou rutinní. (Pokud jste ten film neviděli, rozhodně doporučuji) .

Je rutina dobrá, nebo škodí? Určitě se shodneme na tom, že záleží na tom „jak a kde“. Někde spíše pomáhá a jinde spíše škodí.

Burzovní rutina – když je online trading každodenní realitou

A jak je to s rutinou na burze? Pomáhá rutina v online tradingu, nebo je ke škodě? Když tedy platí „jak kde“, tak kde pomáhá a kde škodí? Když se nad tím zamyslíte, tak pro úspěch na burze je rutina hodně důležitá, ale když jí podlehnete příliš a nemáte ji pod kontrolou, tak začne škodit.

Co to vlastně je burzovní rutina? Asi se shodneme na tom, že si pod tímto pojmem lze představit stav kdy máte grafy „nakoukané“. Viděli jste už tolik formací a situací, že už vás máloco překvapí. Jste schopní vnímat skryté záludnosti, nebo naopak příležitosti, které většina lidí přehlédne. Protože jste se na nich už vyškolili v minulosti. Nahromadit tyto zkušenosti nějakou dobu trvá (docela dlouho, jsou to roky), ale pokud vytrváte, tak si smysl pro rutinu v dobrém slova smyslu vypěstujete. Mi osobně to trvalo řadu let a rozhodně bych o sobě netvrdil, že mám grafy v malíčku a stačí mi když „kouknu a vidím“. Ba ne, zabere to stovky až tisíce hodin, než si vypěstujete schopnost vnímat burzovní nuance. Chcete – li schopnost vidět věci, které většina lidí neumí rozeznat. Když se vám tohle podaří, tak získáte něco jako pověstný  šestý smysl, který úspěšní burzovní obchodníci mají. Prostě si ho vypěstujete. To je tedy ta pozitivní stránka burzovní rutiny.

Když se ale k rutině přidá úspěch a naopak zmizí pokora, tak se začnou dít věci… A rutina začne ukazovat svou temnější stránku. Najednou začne být pěkná mrcha 🙂 To se stane když ztratíte ostražitost. Každá situace na burze už v minulosti někdy nastala. Ale žádná není úplně stejná a je potřeba každou tržní situaci vnímat jako něco, co jste ještě neviděli. Ano, viděli jste něco hodně podobného, ale to je minulost. Minulost se opakuje, ale není nikdy stejná. Ten důležitý faktor je zde právě ostražitost a určitě se dá říct, že i pokora. Když už si myslíte že vás nic nemůže překvapit a všechno jste už viděli, tak právě stojíte nad propastí velkého průšvihu. Myslím si, že takto vypadá ta temná stránka rutiny.

Rutina má dvě tváře. Kterou vám bude ukazovat častěji? To závisí na vaší mentalitě.

Kde leží ta správná rovnováha? Nebo spíš hranice mezi prospěšnou a škodlivou rutinou, kterou nechcete překročit? Pokud sledujete dění kolem kurzu Hrajeme si na Burze, Premium Clubu a WinSignals pravidelně, tak si umíte odpovědět sami. Ano – leží ve vaší hlavě.

Vaše schopnost nepustit škodlivou rutinu do svého tradingu je daná pilným sebevzděláváním a sbíráním zkušeností v kombinaci s pokorou, chladnokrevností a kontrolou nad vlastním egem.

Ano, EGO a nedostatek disciplíny je tím, co vás nutí dělat špatné obchody.

Jak si takovou rutinu vypěstovat? Teoreticky to není nijak složité. Je třeba začít na začátku (a … ehm…. skončit na konci), s malováním trendových linií. Začátky jsou skutečně o kreslení trendových linií, vnímání synergie trendů na jednotlivých časových rámcích. Díky tomu se naučíte vnímat sentiment trhu. Sentiment je tím, co hýbe cenou nahoru nebo dolů. Nejsou to technické formace, není to FED. Jsou to velké peníze, které se přelévají podle toho, co si myslí velcí burzovní hráči.

Když jste schopní správně kreslit trendové linie a vnímat skládání trendů napříč jednotlivými časovými rámci, tak logicky doputujete k tržním bariérám, které se historicky formují. Zjistíte, že se trendy kombinují s bariérami, do hry vstupují Fibonacciho posloupnosti a taky se naučíte rozeznávat výrazné nákupní a prodejní akce velkých hráčů.

Existují nástroje, které vám pomohou vypěstování té užitečné rutiny urychlit. V Premium Clubu kurzu Hrajeme si na Burze tvoříme každý týden videa, ve kterých komentujeme specifické situace na trzích. Někdy se vám může zdát, že často opakujeme podobné situace. Ale jak už teď víte, žádná situace není stejná jako ta minulá, které se podobá. Každá je v něčem jiná a vy se musíte naučit je rozeznávat.

A o tom právě Premium Club je.

usd-jpy

Rutina nebo šestý smysl? Proč nastoupit právě do tohoto obchodu? Důvody existují, ale musíte vědět, kde je hledat.

ws007082

Na druhé straně umí rutina třeba pěkně zatopit WinSignalistům. V tomhle projektu totiž jde o peníze, které vyděláte díky úspěšným predikcím cenových pohybů na burze, jejichž autorem je jeden z členů TOP5 WinSignals týmu. Pět nejlepších frajerů ze „smečky burzovních vlčáků“ tu rutinu zákonitě mít musí díky velké četnosti zasílaných WinSignals. Do hry vstupuje psychologický faktor ješitnosti, hrdosti, ctižádosti… vyberte si sami. Ta souvisí s prestiží TOP5 lídrů týmu WinSignals a neříkejte mi, že ji WinSignalisté nemají 🙂

Na závěr mám pro vás dvě zprávy, jak už to tak bývá, jedna je dobrá a druhá špatná. Kterou chcete slyšet první? Tu špatnou??? No dobrá.

Špatná zpráva je, že trvá roky, než si vypěstujete tu správnou burzovní rutinu. Naučíte se vnímat ty důležité věci a nepodstatné naopak s klidem přehlédnout. Trvá to roky…

ALE ….. mám pro vás i dobrou zprávu. Dobrá zpráva je, že se to dá naučit. Šestý smysl není žádný dar od přírody nebo od boha, není vrozený. Šestý smysl skvělých burzovních obchodníků je zase jen ta rutina, pouze dobře ovládaná. A ta se dá naučit. Prostě nabiflovat!

Máte čas a chuť? Tak potom vám nic nebrání. A když budete chtít, tak vám s tím pomůžeme.

Vojta Podešva

Podnikáme na burze – Tajný Expertní Klub

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku