Sell gold za 1130 – špatný nápad? Máme pro vás lepší!



Říká se, že lidé si vždycky rádi přečtou o průšvihu někoho cizího. Tenhle pravěký instinkt nutil staré Římany chodit do Colossea, kde se dívali na gladiátory, jak se mlátí hlava nehlava.

A jak to máte vy? Chcete se pobavit na cizí účet? Chcete si přečíst o něčím průšvihu? A co třeba rovnou o mém? Prozradím vám, jak jsem si jeden takový průšvih sám upekl. Určitě vás to pobaví 🙂 Ale jak už to tak u mne bývá, dám vám víc než to. Samotná historka o tom jak se Vojtovi něco nepovedlo, by byla trochu k ničemu a nestála by za napsání článku. Takže jsem si řekl, že vám k ní dám i dobrý tip, který můžete použít do svého obchodování. A k tomu i něco navíc.

Odehrálo se to přibližně v únoru 2010, kdy jsem už nějakou tu chvíli „žhavil burzu“. Mé nadšení bylo nezměrné a poměrně rychle jsem nasakoval informace a první praktické zkušenosti. V té době jsem hodně sledoval komoditu zlato. Přesně si to už nepamatuji, ale cena se tehdy pohybovala okolo 1130 dolarů za unci.

Jednoho dne jsem na čtyřhodinovém grafu jsem našel velmi hezkou příležitost v podobě formace „kalousek“ nebo také „třikrát a dost“. Tento termín je mimo kurz HnB neznámý, označujeme jím velmi spolehlivou formaci tří klesajících rezistencí, mezi kterými jsou dva klesající supporty. Takže Kalousek na 4hodinovém grafu, který určuje ten hlavní sentiment se kterým chci obchodovat? V takové situaci víceméně není moc co řešit. Takže jsem si počkal na zformování třetí nižší rezistence i na kratším 15 minutovém grafu a pak už jen tlačítko SELL. Pozice se otevřela bez jakéhokoliv prokluzu a já si mnul ruce, jak jsem vychytal pěkně jasnou příležitost.

Zlato se potom skutečně docela slušně rozpohybovalo k nižším cenám. Ale asi dvacet minut po zadání obchodu se propad na pětníku otočil a cena začala poměrně razantně stoupat. „Sakra sakra,co to je? Jen klid, Kalousek je jasná formace….“ říkal jsem si. Bohužel Kalousek na 4hodinovém grafu je hezká věc, ale není to záruka úspěchu. V té době jsem velmi intenzivně vstřebával zkušenosti s burzovními cykly a nějak mi uniklo že ten kalousek se formuje okolo supportní linie silného uptrendu na 1týdenním grafu! Vůbec jsem nevzal v potaz o několik řádů vyšší časový rámec a ten moji short pozici rozsekal na kousky.

Tedy – on se ten kalousek skutečně potvrdil, pokles ceny z třetí nižší rezistence skutečně nastal. Jenže vyšší časový rámec (1week graf) způsobil, že se potvrdil jen symbolicky a já jsem nastupoval do shortu ve chvíli, kdy krátkodobý downtrend už měl odzvoněno.

Na obrázku vidíte popsanou situaci. Červené obloučky znázorňují tři klesající rezistence, které jsou relevantní pro 4H graf a na něm začínající downtrend. Bohužel pro mne tento downtrend skončil skoro dřív, než pořádně začal…

gold-uptrend

Co si z toho tedy můžete odnést? První poučení je velmi jednoduché – sleduj nadřazené trendy a neobchoduj výrazně proti nim. To slovo výrazně znamená, že short z té první rezistence by nebyl správně, ale měl by šanci na úspěch. Short ze třetí byl odsouzen k neúspěchu už od začátku.

Druhé poučení, alespoň pro mne, velmi brzy vyplynulo z toho prvního. Zní: NADŘAZENÝ TREND VLÁDNE. Opět je to jednoduché pravidlo, žádná věda. Když otevřu obchod, který se aktuálně nevyvíjí dobře, ale je v souladu s některým z hlavních trendů, třeba na 1denním nebo 1týdenním grafu, tak mne dočasná ztráta nemusí rozhodit.

A toto pravidlo se mj. také dá použít pro řízení obchodních pozic s WinSignals. Týká se často omílaného tématu: „Když se WinSignál nevyvíjí dobře, mám jej zavřít, nebo držet do zisku?“ Odpověď na toto téma není jednoznačná. Někdy stačí držet pozici přes nevýraznou ztrátu aby pak nadělila plánovaný zisk, nebo ještě větší. A jsou i takové pozice, které mají vražedný potenciál. Třeba to moje zlato, které jsem popsal výše.

Pokud se potřebujete rozhodnout, co dělat s pozicí která se nevyvíjí podle vašich představ, tak zde máte návod:

Podívejte se na nadřazené trendy, zejména ten na 1Denním a 1týdenním grafu. Pokud chcete zisk vysedět přes dočasnou ztrátu a vidíte, že pozice je v souladu s těmi hlavními trendy, tak je dost slušná šance, že se dočkáte zisku. Pokud naopak zjistíte, že jste ve stejné situaci, jako já se „svým zlatem“, tak asi nezbývá, než přijmout ztrátu a rychle pryč z trhu.

Mimochodem – toto není první univerzální návod, který jste si mohli přečíst. Na webu WinSignals jsem nedávno napsal zajímavý článek o tom, co dělat s pozicí, když ještě není v cílovém zisku, ale chcete pro jistotu zamezit ztrátě? 

Zkombinujte tyto dvě pravidla a vaše šance na to, že se vám s WinSignals i s vašimi vlastními obchody bude dařit, výrazně vzroste!

Mnohokrát jste mohli slyšet, že burza je příležitost. Je to příležitost pro freestylový život, kde nemáte žádné nadřízené, nemáte pracovní dobu, nemáte stále pracoviště…. Naopak máte komfort práce tam, kde zrovna chcete a nikomu se nezodpovídáte. Kromě sebe…

Tahle příležitost ale má takovou nepříjemnou vlastnost, že je často kluzká, jako ryba! Stačí když neznáte několik základních pravidel nejen pro úspěch na burze, ale samotné přežití na ní, a příležitost vám zamává. A hned tak se nevrátí.

Já jsem naštěstí i přes nejrůznější karamboly na burze vydržel a příležitost se mi podařilo držet pevně v rukou. A znám i další lidi, kterým se toto podařilo a mají zkušenosti, o které se mohou podělit i s vámi.

Vojta Podešva


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku