Co a jak dělají chytří spekulanti a obchodníci na burze jinak, než většina? Tohle je otázka, nad kterou si lámou hlavu všichni z té většiny, kteří se chtějí dostat do tábora 10 % zasvěcených a konstantně vydělávajících obchodníků na burze.
Skutečně úspěšní obchodníci, ale nejen oni, výrazným způsobem selektují informace a činnosti. Vědí, že dostupných informací je na webu takové množství (navíc si navzájem i často protiřečí) a že jejich studium by byla práce na plný úvazek. Kde by potom zbyl čas na to vydělávání peněz, že? Je prostě nutné naprostou většinu informací nechat tam venku v online prostoru. Do své hlavy si pusťte pouze malé množství informací a technik.
Úspěšní obchodníci ráno vstávají brzy, aby se mohli na trzích zorientovat a při začátku obchodování již byli v obraze. Ale ne tak brzy, aby nebyli odpočatí. Burza je totiž mentálně náročný proces. Nebo alespoň umí být. Jestli skutečně bude či nebude, to záleží na vás.
Jakmile se ráno zorientují na trzích, tak provedou takové obchody, u kterých je pravděpodobnost zisku nejvyšší. Které to jsou? Jsou to spekulace v souladu s hlavní náladou na trhu. Využívají jasné a přehledné situace, protože u nich je největší šance, že je zpozorují i ostatní.
Zdá se vám to nelogické? Ve skutečnosti je to velmi jednoduché: Nálada milionů investorů ve světě určuje směr, kam se trhy vydají. Určete směr a nemůžete se splést. Úspěšní jdou prostě s davem, protože ví, že dav má vždycky pravdu. A to i tehdy, když je úplně mimo. Nemá smysl řešit skutečnou hodnotu akcií, když jsou investoři iracionální a vnímají situaci v ekonomice skrze růžové brýle.
Když si budou stovky milionů obchodníků myslet, že cena bude růst, tak prostě bude růst za každých okolností. A počítejte s tím, že investoři se rádi nechají klamat. Ty růžové brýle jen málokdy sundají. A když už to udělají, tak je to pořádná rána.
Jen si vzpomeňte na nemovitostní krizi z roku 2008. Všichni bankéři v Americe se nechali hýčkat pocitem, že trh nemovitostí je neprůstřelný. Nasázeli do něj enormní množství peněz a nezajímalo je, že jde ve skutečnosti o chatrný byznys se spoustou neplatičů. Když byl ale průšvih zcela evidentní, pak se mohli přetrhnout, aby se svých investic zbavili. Emoce prostě vládnou finančním trhům.
Celá analýza sentimentu vám zabere maximálně 20 minut. Zorientujte se v trendech a zadejte obchod. Víc nemá smysl řešit. Případně si nastavte zvukové upozornění do mobilu, že se cena vámi sledovaného instrumentu dostala na požadovanou úroveň. Pak se totiž obchoduje. Do té doby se čeká. A jak čeká úspěšný obchodník? Většina z nich se v mezičase věnuje dalšímu byznysu. Vědí, že více zdrojů příjmů je lepší, než jen jeden.
Na druhou stranu, pokud byste se podívali na neúspěšného obchodníka, tak byste nejspíš zjistili, že neustále studuje nějaké indikátory a strategie. Má chaoticky „uspořádanou“ platformu se spoustou křivek. U grafů sedí od rána do večera a za tu dobu udělá třeba i desítky obchodů, avšak s kdoví jakým výsledkem. U toho vypije tak dva litry slazené koly a dost možná vykouří celou krabičku cigaret. Krom toho ještě prolustruje pět diskusních fór a facebookových skupin. A v neposlední řadě nezapomene obvinit některého z čelních světových politiků či bankéřů ze spiknutí proti veřejnosti, manipulaci s cenami a spolupráci s ilumináty. Ale zeptejte se ho na to, kam si myslí, že trh jako celek směřuje. Dost možná nebude rozumět vaší otázce.
A proč úspěšní pracují málo? Protože vědí, že těch skutečně bonitních příležitostí je maximálně kolem 20 %. Úspěšný obchodník si seřadí příležitosti pro zisk podle jejich bonity a pravděpodobnosti. A potom spodních 80 % z nich nemilosrdně vyškrtá. To je aplikace Paretova pravidla 80/20 při řízení byznysu. Kdyby to neudělali, tak je množství obchodů spíše poškodí.
Zkuste to sami třeba na demo účtu. Zobchodujte všechny situace, kterým jen trochu rozumíte. Nasekejte prostě co nejvíc obchodů podle svých dovedností. A potom naopak vyselektujte jen pětinu ze všech a zobchodujte jenom je. Hádejte, která varianta bude jednodušší na řízení a která vám také nadělá méně vrásek… Určitě už teď správně tušíte, která to bude.
Úspěšní lidé si vybírají! Vědí, že skutečně kvalitní příležitosti přicházejí průběžně a počkají si na ně. Nemá smysl zobchodovat vše. Úspěšní prostě nejedí zbytky od snídaně.
Díky tomuto přístupu mohou úspěšní orientovat svou pozornost na zisky, ne na ztráty. Tohle mentální nastavení je pro spoustu lidí trochu problém, protože řada tradingových škol vás učí „řešte ztráty, zisky se vyřeší samy“. To je určitě pravda. Ale tady máme na mysli něco trochu jiného. Přirozený instinkt každého člověka vede k tomu, aby si svou činnost zjednodušil. Rozeznejte 20 % důležitých tržních faktorů a obchodujte s davem. Díky tomu:
Neřešte diskusní fóra a zaručené tipy odněkud z Facebooku (dělejte to jen, když autory dobře znáte a víte, jak jsou úspěšní). Tento zdánlivě dobrý zdroj informací má jednu zásadní slabinu – nikdy nevíte, jaké zkušenosti, jaké osobnostní založení a hlavně jaký záměr má ten, který píše kdesi na diskusním fóru o Forexu. Počítejte s tím, že nejvíce pisálků a diskutérů se rekrutuje z řad věčných začátečníků, kteří se honí za exotickými indikátory a zaručenými recepty. O co víc se za nimi honí, o to méně jsou většinou úspěšní.
Skutečně úspěšní lidé nemají moc čas někde diskutovat a předávat své znalosti davům lidí, protože vědí, že většina lidí jejich přístupy nedokáže aplikovat. Důvodem je to, že know-how úspěšných je mnohem více založeno na řízení vlastní osobnosti než na řízení peněz nebo analýzách burzy. Možná byste byli překvapeni, jak jednoduché metody řada úspěšných lidí používá.
Budeme si povídat lehkou a hravou formou se zajímavými hosty právě o burze. Jak k byznysu nejen na burze přistupují úspěšní? V čem tkví jejich „tajemství“, které tak možná vůbec tajemství být nemusí? Prostě si to chce jen srovnat pár věcí, dát si je do souvislostí a chytit se správných návyků.
Udělejte si čas, otevřete lahev vína, pohodlně se usaďte v křesle před notebookem a podívejte se na tento inspirativní webinář. Těšíme se na vás!
Vojta Podešva a tým Hrajeme si na burze
Září 2017