Mají i úspěšní své dny? & Trhy nikdy nespí!

V tomto článku si trochu zopakujeme základní pravidla pro „mentální hygienu online tradingu“. Osvěžte si nápady pro udržení jasné vize a čisté hlavy při obchodování na burze. Možná vám některá doporučení přijdou jako klišé, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je to prostě tím, že se v praxi během let osvědčily mnoha traderům.

Motto: Úspěšný není ten, kdo nezažije neúspěch. Úspěšný je ten, kdo si umí připravit podmínky pro nový úspěch.

Mají i úspěšní „své dny“? Jak dosáhnout vaší byznysové VIZE?

Dlouhodobě úspěšný trading – Jak na něj?

Řízení svých investic a online trading byste provádějte v souladu se svou aktuální psychickou a fyzickou kondicí. Je jednoznačné, že lidská psychika pracuje a prostě ne vždy je člověk v „osobnostním uptrendu“. Své obchodování jednoznačně přizpůsobte tomu, na co se momentálně cítíte. Burza totiž umí emočně velmi silně nabít, ale také vyčerpat.

Pokud jste v pohodě, můžete obchodovat odvážněji. V dobré psychické kondici jste schopni reagovat mtradernohem pružněji
a vidíte věci jasněji. Dokážete lépe odhadnout cenové trendy a jejich obraty. Dokážete také pružně reagovat například na dočasnou ztrátu vaší pozice a tuto ztrátu kompenzovat nástupem do trhu stejným směrem (long/short) na příznivější ceně.

Pokud tak úplně v pohodě nejste, tak si buďte jisti, že prostě to se čas od času stává. Není žádný trader na světě, který by nemusel překonávat pocity spojené s neúspěchem. Je třeba si ale připravit startovní půdu pod nohama na úspěchy, které přijdou v blízké budoucnosti. Jak to uděláte? Jednoduše se zaměřte na ta úplně nejjednodušší pravidla pro úspěšné obchody. To znamená :

 • OBCHODUJTE V TRENDU. Najděte na grafech jasné trendy, které jsou čitelné a jasné. Neřešte postranní trendy, nejasné situace a protichůdné tržní signály obejděte obloukem. Když toto uděláte, tak v zásadě nemáte co zkazit.
 • Použijte menší počet lotů než normálně obchodujete.
 • Pokud trendy a příležitost nevidíte, nebo si tím nejste jisti, prostě neobchodujte.
 • Mějte na paměti že v aktuální chvíli není vaším cílem vydělat peníze, ale otočit „kolo štěstěny“ opět ve váš prospěch.
 • Relaxujte. To je velké klišé, ale velmi osvědčené. Vzpomeňte si na své předchozí úspěchy na burze nebo i jinde.

Za všech okolností dodržujte tyto osvědčené postupy:

 1. Zmapujte si trh – proveďte si svou Situační Analýzu Online. Zcela bez ambicí na jakýkoliv obchod se podívejte na to, kam jde trh. Jaký je sentiment trhů se kterým je třeba obchodovat. Pokud je situace přehledná a vy trhům rozumíte, pak máte zelenou pro identifikaci konkrétních tradingových příležitostí.
 2. Uvědomte si, na základě čeho vstupujete do konkrétního obchodu? Východiskem je vaše SAO (viz předchozí bod). Vyberte si TOP příležitosti, protože příležitostí pro obchod najdete patrně více. Dle svých časových možností se zaměřte na jednu nebo více formací, trendů a dalších startovních bodů pro konkrétní obchody. Zaměřte se prostě na ty situace, kterým nejvíc rozumíte a jsou nejvíc patrné. Sledujte synergie jednotlivých trendů a korelace mezi jednotlivými aktivy.
 3. Kriticky zanalyzujte situaci na základě svých dosavadních zkušeností. Před obchodem sami sobě položte otázku „obchoduji skutečně to, co vidím? Nesnažím se jen najít důvody proč by se mohlo stát to, co očekávám?“ Možná se vám tohle zdá úplně samozřejmé, ale byli byste překvapeni kolik traderů dnes a denně obchoduje něco, co ve skutečnosti v grafech vůbec není. Obchodují své domněnky, přání, očekávání…
 4.  Jeden bod navíc – dodržujte následující doporučení pro Bezpečný trading a osobnostní uptrend!

No a jak to tedy je s tím že  Trhy nikdy nespí?

Větou že „trhy nikdy nespí“ záměrně trochu parafrázujeme film Wall Street – Peníze nikdy nespí 🙂 Tak, jako se peníze neustále točí ve světě velkých investic, tak samozřejmě i trhy jsou neustále v pohybu. Jsou totiž roztáčeny právě těmi penězi. Je to velmi neklidný, dynamický a rychlý svět zisků a ztrát.

Jak se tedy v tomto divokém světě máte pohybovat, abyste udrželi neustále „hlavu nad vodou“ a online byznys vám přinášel peníze na váš účet? Především musíte vědět, kdy je dobré se těchto trhů  účastnit a kdy se naopak držet dál. Je sice pravda, že trhy nikdy nespí, ale pro vaše obchodování to tak úplně neplatí. Obchodovat lze i o vánocích, burzovních svátcích či v neděli večer a podobně. ALE je zapotřebí dodržovat obchodní časy jednotlivých burz. Během těchto obchodních hodin je na trhu plná likvidita, trhy se chovají v rámci možností předvídatelně a logicky.

Naopak mimo tyto časy se trh jakoby hledá. Sentiment trhu se teprve formuje, investoři analyzují význam různých fundamentálních událostí a mapují, co dělají jejich konkurenti. Takové období je například v pondělí ráno, kdy ještě neproběhla obchodní seance v Eropě ani USA, ale pouze v Asii. Stejně tak před a po různých neobchodních dnech, burzovních „prázdninách“ a podobně.

A v tu to dobu právě platí že trhy sice nespí, zato vaše tradingové aktivity by rozhodně měly. 

To, že něco fyzicky lze zobchodovat, ještě neznamená, že byste to měli udělat. V jednom ze starších webinářů, které jsme odvysílali, proběhla také diskuse právě na téma, za jakých okolností nějaký obchod neuskutečnit, i když vás třeba technická analýza k tomu svádí. Vědět, kdy dát od trhů ruce pryč je jedním ze základů mentální hygieny Online Tradingu.

Tohle bude druhé téma pro naši diskusi v úterý. Přijďte, bude to moc zajímavé a poučné!

Vojta Podešva, 26.11.2016

 


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

 

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

 • Nejznámější online kurz
  V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

  Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

  Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

 • Jsme také na Facebooku