Pákové síly na burze i v životě

Víte proč jsou někteří lidé schopní dosáhnout násobně větších úspěchů v životě než ostatní? Proč existují lidé jako Richard Branson, Steve Jobs a jiní? Asi je to také zčásti o vrozené inteligenci, ale věřte nebo ne, mimořádně vysoké IQ za mimořádným úspěchem většinou nestojí.

Když to není IQ, tak co to tedy je? Těch faktorů je určitě více, ale jedním z těch zásadních je schopnost mimořádně úspěšných lidí ve svém životě využívat zesilující pákové efekty, kterých je svět kolem nás plný.

Že jste o něčem takovém ještě nikdy neslyšeli? Chyba. Čtěte dále 🙂

Pákový efekt znáte z fyziky. Když se postavíte na „dlouhý konec“ tyče která je na nějakém podstavci, tak na „krátký konec“ můžete položit extra těžké závaží a přesto ho pomocí páky uzvednete. Využíváte princip, který znásobuje vaši sílu.

Síly které násobí naše snažení jsou všude kolem nás. Ale nejsme zvyklí o nich uvažovat.

Finanční páka na burze

Co je to finanční páka na burze? Je to úžasný vynález, který umožnil i malým burzovním obchodníkům zúčastnit se obchodů těch velkých. Kdysi když jste chtěli obchodovat s nějakou komoditou, tak jste potřebovali 100 % kapitálu abyste mohli tuto komoditu nakoupit a pak ji prodat (snad) se ziskem.

Dnes ne. Dnes se můžete účastnit online obchodů a spekulovat na cenové pohyby finančních aktiv, aniž byste museli fyzicky převzít ropu nebo zlato, které obchodujete. S vynálezem online obchodování a finančních derivátů vstoupila do hry právě finanční páka. CO to je?

Finanční páka na burze je poměr mezi zálohou (margin), kterou musíte vložit do obchodu z vlastních zdrojů vůči velikosti celého kontraktu, který obchodujete.

Příklad: broker požaduje zálohu např. 50 dolarů na 1 lot. Finanční objem 1 lotu je např 5000 dolarů. Výsledný efekt? Za 50 dolarů které „do hry“ vložíte, ovládáte celý 1 kontrakt o velikosti 5000 dolarů.

Ovládáte tedy páku v poměru 1:100. Pěkné, že?

Za svých 50 dolarů ovládáte celý 1 kontrakt. Patří vám celých 100 % zisku (nebo ztráty) z celého kontraktu o objemu 5000 dolarů. Ne jen to vaše jedno procento… Dobré že? 🙂

Je to, jako byste chtěli závodit ve Formuli 1. Představte si, že koupíte třeba jedno kolo a zbytek formule vám stáj Ferrari půjčí. Vyhrajete závod a na konci vrátíte zase to auto bez jednoho kola. Jde o to, že nepotřebujete vlastnit vůz Formule 1, vy potřebujete vyhrát závod. A takhle na burze funguje finanční páka.

Ukážu vám ještě jeden pákový efekt, možná jako takovou ochutnávku právě toho, co např. můžete v Premium Clubu najít. Zkušení burzovní harcovníci o něm vědí.

Jedním ze zesilujících pákových efektů, leverage chcete-li, je leverage tržní hybnosti. Co to je? Je to PROSTOR V PIPS (tickách, nebo centech cenového pohybu), kam se vaše otevřená pozice může vyvíjet ve váš prospěch nebo neprospěch.

Tržní leverage

Prohlédněte si obrázek. Nástup do short pozice na zlatě v bodě A znamená, že sice obchodujete v souladu s trendem (máte „splněno“, ale ne tak docela…). Nástup do shortu zde totiž znamená, že shortujete v oblasti, která je historickým supportem – viz růžová čárkovaná bariéra. Cena ještě neprorazila výrazněji pod tuto oblast a prostor pro váš zisk je, dá se říci, menší, než prostor kam se cena může pohnout ve váš neprospěch.

Pokud však nastoupíte do short pozice v bodě B, pak je leverage trhu podstatně více na vaší straně. Potenciál pro zisk (profit distance) je mnohem větší než potenciál ztráty (risk distance). Nástup do shortu v bodě B je totiž už poté, co se cena napevno usadila pod růžovou bariérou a zároveň se už formuje kvalitnější downtrend (viz zelené trendové linie).

Faktorů, které ovlivňují prostor pro zisk a ztrátu je více.

Pákové efekty informací

Jak už jsem uvedl, pákové síly nefungují jen na burze. Můžeme je najít i v běžném životě, a to nejen profesním, ale dokonce i osobním.

Mám jednoho blízkého člověka, který je úspěšný podnikatel. Je to velmi chytrý člověk, ale mimořádné IQ za jeho úspěchem nestojí. Jeho největší devizou je schopnost si nastudovat informace které zrovna potřebuje a okamžitě je aplikovat do praxe. A to hodně ziskovým způsobem. Tento člověk si několikrát v životě koupil knihu v řádu několika stokorun. Přečetl si ji a informace okamžitě převedl do praxe. Byznys postavený na informacích z knihy za tři stovky mu vydělal miliony a umožnil mu dlouhodobě budovat naprostou finanční nezávislost a finanční úspěch.

To není pákový efekt, to je raketa do vesmíru 🙂 Myslíte že v té knize? Kdepak, v hlavě!

Naopak znám člověka, který obchoduje s knihami. Byznys mu ale moc nekvete a když jsem se ho zeptal na to, jestli někdy studoval knihy o online prodeji knih, tak nejen že to neudělal, ale navíc rozuměl každému druhému slovu, které jsem mu říkal. Rozumíte? PRODEJCE KNIH, člověk u zdroje… Prostě ani potuchy o tom, jak efektivně prodávat v 21. století. Z svého byznysu bude unavený asi ještě dlouho…

Pokud máte jakýkoliv záměr o kterém víte, že vás posune na vyšší úroveň směrem k vašemu vysněnému životnímu stylu, tak se zamyslete kde jsou nejdostupnější návody k tomu, jak to udělat. Ano, často je návod blíže, než si myslíte. V knihkupectví, nebo na googlu. V komunitě lidí kteří se zajímají o totéž je také silný pákový efekt „sdílených informací a nadšení“.

A pak vás čeká to nejtěžší – udělat to. JUST DO IT 🙂 To je teprve ta výzva…

Finanční páka ve vašem životě

Napadlo vás někdy, že finanční páku používají jen burziáni a finančníci? Není tomu tak.

Finanční páku používá velké množství lidí i mimo svět burzy. Finanční pákou se totiž dá určitě nazvat jakákoliv forma úvěru. Pokud máte skvělý podnikatelský záměr, ale chybí vám vlastní finanční prostředky k jeho realizaci, co uděláte? S velkou pravděpodobností využijete některou z nabídek různých bank a vezmete si podnikatelský úvěr na nákup výrobních prostředků nebo něčeho jiného. Banka bude patrně chtít vidět, že máte nějaký menší objem vlastních peněz, aby vám mohla poté dofinancovat zbytek. A šup – najednou také využíváte finanční páku v podnikání.

Mimochodem – ještě bližší příklad pákového efektu v běžném životě je hypotéka! Když zájemce o nemovitost složí část peněz ze svého a zbytek financuje hypotékou, tak se také dá říct, že pohnul velkým břemenem (koupil nemovitost) za pomocí pouze malé síly (malá část svých vlastních peněz). Pákou je i zde právě hypoteční úvěr.

Další tipy pro vás na skvělé pákové síly ve vašem běžném životě:

  • Leverage mozkového trustu – víc lidí víc ví. Proto se dělají brainstormingy 🙂 Každý se specializuje na jinou oblast a výsledek je pokaždé jiný, ale vždy stojí za to.
  • Leverage emocí – když do své akce vložíte emoce své, nebo i emoce ostatních lidí, účinek bude nepochybně silnější.
  • Leverage virálního marketingu – natočte vtipné video na youtube (třeba s kočkami 🙂 ) a vložte do něj odkaz na svou stránku, která ani s tím videem nemusí souviset. Uvidíte ten příval návštěvnosti 🙂

Doporučení pro vás: Zkuste se zamyslet nad pákovými silami ve vašem životě, které zesilují dění kolem vás a vaše vlastní činy. Eliminujte negativní páky a podpořte ty pozitivní.

Mějte krásné léto 🙂

Vojta Podešva


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

WinSignals: burzovní predikce s úspěšností až 90 %!

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku