Pokud to nedokážeš, končíš!

Malý dárek na úvod

Milý čtenáři, v tomto článku ti budu tykat. Pokud jde o takové hodnoty, jako je svoboda, čas, peníze či smysl života, jdou konvence stranou. Není prostor pro dlouhé vysvětlování. Ale zejména jedno vysvětlím.

ruka-peroKdyž popisuji následující příběh, vidím před sebou tebe, konkrétního člověka, přítele, kamaráda, souputníka. Kráčíme kus své cesty vedle sebe a ten důvod je, že si máme něco předat. Proto předávám tobě, konkrétnímu člověku (jméno tajím :-)) kus svého příběhu a je na tobě, co s tím uděláš.

Je zřejmé z umístění toho článku na blogu HNB, že v tomto příběhu jde o burzu, o příležitost a o to, jak ji uchopit. Mimochodem, možná patříš mezi ty, kterých se týká příležitost vstupu do mého kurzu. Možná pokoušíš burzovní spekulace, možná o tom uvažuješ.

Věci se mají takto. Burza a spekulace na burze jsou podnikáním, příležitostí. Můžeš ji vyzkoušet, můžeš ji nechat plynout. Je to na tobě. Ale pokud se do toho pustíš, musíš tak dělat s úmyslem, že to dáš, že uspěješ. Pokud to nedokážeš, končíš!

Přečti si, jak a proč jsem tuto větu řešil u sebe a na závěr ode mě dostáváš jako bonus pár Pravidel pro lepší život, která jsem pro tebe právě vytáhl z rukávu… Je to něco jako malý dárek na úvod. Zdánlivě nic nestojí, ale mě stál opravdu hodně. Ty si můžeš svou cestu zkrátit!

Jak jsem získal svobodu a ztrácel život a čas…

V roce 2001 jsem měl za sebou 11 let akčního podnikání. Stavebnictví, distribuce, obchod… Stovky lidí mi prošlo přes moje firmy a nějaká ta miliarda obratu. Jistě to byl jiný život, než ten, ke kterému jsme byli předurčeni systémem. To, že se do zaměstnání či do práce již nikdy nevrátím, to mi bylo jasné již po roce, dvou podnikání. Nabytá svoboda, nezávislost a samozřejmě peníze, příležitosti a úplně jiný život. Prostě byla to jízda!

Ale i podnikání se může občas zvrtnout v dřinu a v cestu na slepou kolej. Jistě – peněz v mém cash-flow přibylo hodně a bylo to báječné. Tedy místy báječné, někdy to bylo zase hooodně náročné. Získal jsem mimo jiné dvě hodnoty – svobodu a nezávislost.

» Nezávislost byla skvělá – jaké jsem si to udělal, takové jsem to měl.

» Svoboda byla skvělá, ale místy vykoupená stressy, časem v činnostech, které jsem až tak dělat nechtěl (říká se tomu rutina či provoz).

Po desíti letech podnikání jsem začal mít pocit, jak bych ztrácel život a čas. cas-hodinyPeníze, úspěchy, akce – ano, všeho bylo dost. Ale rodinný či soukromý život, koníčky – tam prostě narůstal deficit a bylo mi jasné, že je nutná nějaká změna. Život nesměroval tam, kde jsem to cítil nejlépe. Nebo spíše, stresy z podnikání a směrování jej směrovaly blbě, do nicoty. Uvědomoval jsem si, že čas utíká a je nevratný. Co ale s tím, když je člověk v jednom kole?

Naštěstí řešení bylo na cestě..!

Jak jsem našel šanci pro život a čas?

Bylo mi jasné, že hodně v mém životě se točí kolem pojmů produktivitačas. Mít více peněz za méně námahy a získat více času. Času pro sebe, času pro život, času pro rodinu, koníčky, seberealizaci. Jak ale na to?

V roce 2001 jsem strávil podzimní dovolenou v krásném resortu na Gran Canarii. A také jsem se zde dozvěděl více o příležitosti jménem “BURZA”. S kamarádem jsme téma provětrali v teplém bazénu a já jsem si otevřel příležitost… Byla to produktivní dovolená!

A ihned po návratu jsem se pustil do akce. To je mimo jiné i důležitá informace pro vás. Do akcí se pouštějte ihned, kdy vám do cesty přijde příležitost. Žádné “až pak, až někdy…”. Co odložíte na jindy, už se nevrátí a zmizí často nenávratně. To, co jsem udělal bylo, že jsem si příležitost jménem “burza” proserfoval důkladně na internetu.

Knihy na to téma téměř nebyly a český internet co se týká obchodování či spekulací na burzách byl úplně v plenkách. To, že jsem si vše musel nastudovat a vyzkoušet úplně sám, bylo možná výhodou. Ale zpětně vzato, trvalo to opravdu dlouho. Roky učení, zkoušení, experimentů, studování informačních zdrojů – vše o burze, komoditách, akciích, opcích, forexu, spreadech… Vy si to můžete podstatně zkrátit!

Tušil jsem PŘÍLEŽITOST. Ta šance byla prostě lákavá. Vždyť na burze jsem v zásadě dělal totéž, co v podnikání. Levně nakoupit, draze prodat.

To byl poctivý koncept pro vydělávání peněz. Ale pouze na burze šel vypilovat k dokonalosti. Dokonce jsem se naučil prodávat dříve, než jsem nakoupil. Jasně, za lepší cenu jsem spekulativně prodával něco, co jsem nemusel mít na skladě. Nemusel jsem k tomu dělat marketing, logistiku, zaměstnávat lidi…

trefaBingo! To byla trefa! Konečně podnikání snů! Technicky a technologicky nejjednoduší podnikání na světě. Čistá hra s penězi, rychlé zisky, šance na znovuzískání života, času a smyslu. Tedy ten smysl samozřejmě souvisel s posláním a s využitím právě těch peněz a získaného času, nikoliv s naháněním virtuálních čísel v e-prostoru…

Prostě jsem našel šanci pro lepší život a čas! Jenže…

Pokud to nedokážu, končím!

První roky na burze byly jako na houpačce. Do prvního live účtu jsem nastoupil již po pár měsících samostudia. Vždyť to bylo tak snadné!

Mezi námi, ono to tak snadné vlastně i je. Má to ale nějaká ta ale… První účet jsem zhodnotil o 100 % za jeden týden. Hned druhý, či třetí obchod s instrumentem na akciový index DJIA byla trefa do černého! Udělal jsem správně predikci na 60 bodů cenového pohybu a první 4 tisíce dolarů byly doma. Tedy skoro doma… Za půl hodiny “práce”. Jo, to se rýsovala dobrá hodinová “mzda”. Už jsem měl spočítáno, kdy se s tímto tempem stanu dolarovým milionářem. Vycházelo mi to do nejbližších Vánoc, které se tímto rýsovaly být bohaté… Jenže…

I na burze stejně tak jako v životě či v podnikání platí, že “první vyhrání z kapsy vyhání”. Jasně, technicky jsem měl vše zmáknuté. Tedy mimo vlastní hlavu. Takže stačilo pár neuvážených rozhodnutí a během dalších dvou týdnů byl po pár neúspěšných obchodech první účet úspěšně vybílen.

Paradoxem bylo, že všechny pozice, které jsem tenkrát otevřel (pamatuji si je dodnes přesně), šly později do velmi slušného zisku. Ale již bez mých peněz, protože aktuální volatilita s kombinací přeobchodovaného účtu mi nadělila několikanásobný margin call (uzavření pozic pro nedostatek zdrojů na účtu).

Něco, jako příležitost pro snadnější byznys, se rázem vypařilo. Nebo málem vypařilo. Tenkrát jsem riskoval peníze, kterých jsem měl dostatek. Z finančního hlediska žádné drama. Ale psychika a sebedůvěra dostaly na frak.

Bylo mi jasné, že pokud to nedokážu, končím.

Představa před léty, kdy jsem začal podnikat, že bych se jako vrátil do nějakého zaměstnání, se vytratila po dvou letech. Po rozjezdu podnikání jsem došel k poznání, že jsem překročil svůj Rubikon, kostky byly vrženy a že není cesty zpět. Prostě jsem to musel dát. I když to místy bylo hodně náročné! Pokud bych své podnikatelské kroky a činy nedokázal obhájit, věděl jsem, že končím…

A šup zpátky do práce! Brr, cca hrozná představa! To byl  můj motor, věděl jsem, proč to chci dokázat!

Podobně tomu bylo i ve spekulacích na burze. Šel jsem do dalších pokusů a učil se zacházet se svou hlavou. Bylo mi jasné, že pokud to nedokážu, končím. Trvalo to ale déle, než bych si přál. Ale udělal jsem proto vše, co jsem uměl a mohl. Dnes jsem za to rád!

Pokud to nedokážeš, končíš!

Milý čtenáři, víš již v čem je pointa věty “Pokud to nedokážeš, končíš!”???

Jasně, nemusíš se o nic pokoušet, protože kdo nic nedělá, nic nepokazí. Má to ale jeden malý háček, drobnost. Tou drobností není nic jiného, než náš život, čas a seberealizace. Důvody, proč jsme tady. Asi se mnou budeš souhlasit, že vše zmíněné souvisí více nebo méně s penězi.

Mít čas, život a vše kolem pro sebe, je prostě výhodné. Mimo jiné i finančně. Makat pro jiné a prodávat svůj čas pro peníze, to je život na dávkách. 90 % lidí to vyhovuje. Tobě možná nikoliv, proto čteš tento příběh.

Mimochodem, ja to dopadlo u mě s příležitostí “burza”, asi víš. Nakonec je o tom celý tento blog. Burza, obchodování na burze, spekulace, trading, obchodní predikce WinSignals, kurzy Hrajeme si na burze a vše kolem, se staly důležitou součástí mého života. Na burze si hraju s penězi, řídím peníze investorů, vzdělávám pro seberealizaci a naplnění.

Dělám to, co mě baví a baví mě to, co dělám. A je to finančně výhodné!

Pokud to nedokážeš, končíš!

Takže milý čtenáři, pokud máš cokoliv rozděláno směrem ke svým světlým zítřkům, nepolevuj a ujasni si svoje důvody, proč to chceš dokázat!

Říkej si větu “Pokud to nedokážeš, končíš!” stále dokola jako mantru.

Jdi za výsledkem, za svými sny a zabojuj o svůj život a čas. Proč? Protože je to pouze tvůj život a čas máš jenom jeden.

Ale pozor. Zamysli se nad několika pravidly pro lepší život. Některá ti tady dnes servíruju na stříbrném podnose!

10 Pravidel pro lepší život

1. Kam zaměřuješ pozornost, tam to roste! Pokud tedy zaměřuješ pozornost na práci, kariéru, tam to poroste, ale směrem do dávek a krysího závodu. Pokud je to podnikání či burza, šance na růst jsou větší! Jde prostě o ty pákové efekty (znáš možná z mých kurzů).

2. Jdi do akce tehdy, kdy je na obzoru příležitost. Když ji chytíš, bude tvoje. Když ji pustíš, rozplyne se jako pára nad hrncem. Akce je život. Neakce (nečinnost) je smrt.

3. Vrať si svůj život, protože je tvůj. Máš na výběr, buď jsi oběť a tvůj život ti nepatří, nebo bojuj. Ujasni si svoje PROČ!

4. Vrať si svůj ČAS. Ano – čas. Protože čas máš jenom jeden, ten plyne a nelze jej vrátit zpět. Můj i tvůj čas jsou stejné, den má 24 hodin, rok 365 dnů. Rozdíl v našem životě a v situaci je ten, jak zacházíme se svým časem. Tvůj čas je tvůj. Pokud máš pocit, že tě o něj někdo okrádá, vezmi si jej zpět a začni dělat něco smyslupného.

5. Vezmi v úvahu, že jednoho dne někdo vypne tvůj čas a vše skončí. Proto, jak říká moje dcera Stáňa, žij svůj život jako příběh, který chceš jednou vyprávět. Žij tak, aby bylo co vyprávět. Příběh, který dává smysl!

6. Žij život, podnikej či spekuluj na burze. Je jedno, co děláš. Ale vždy to dělej s vědomím a s používáním Pravidla 80/20. 80 % tvé produkce a výsledků přichází z 20 % tvého úsilí a zaměřování. Proto identifukuj svých 20 % a osekej zbytek. Makat pro 80 % zbytečných věcí, které přinášení jen 20 % užitku je pošetilost a zločin proti svému JÁ!

7. Změň přístup “jsem vždy k dispozici”. Mám na mysli k zaměstnavateli, k zákazníkům, k příbuzným… Nejsi holka pro všechno a pro všechny. Nauč se v 80 % času být k dispozici zejména k sobě samému. Vyplatí se to! Mimo jiné i finančně :-).

8. Buď in i v technologiích. Žijeme ve světě internetu. Peníze se dnes dávno nevydělávají upachtěnou prací, ale nejvíce jich proudí virtuálními penězovody na interntetu. Ať je to podnikání, či burza, je to prostředí, v rámci kterého můžeš řídit svůj byznys, své zájmy, svůj svět, čas i prostor z jakéhokoliv místa na světě a to tehdy, když to opravdu chceš ty. A nikoliv pouze tehdy, kdy to chtějí jiní.

9. Nauč se žít ŽIVOT V CASH-FLOW. Ale to už je na další téma. Prostě jak tomu říkám já » Život na Pravé straně cash-flow kvadrantu. Máš na výběr – buď dávky na Levé straně (také se tomu říká mzda), nebo v proudu peněz na Pravé straně. Je to věc rozhodnutí, kam zaměřuješ pozornost.

Kam zaměřuješ pozornost, tam to roste! Pozor, tato věta je pravdivá.

10. Ve všem, co děláš, buď první a dělej věci nejlépe, jak umíš a jak to momentálně jde. Ve spojení s výše uvedenými pravidly tě potom čeká dobrá budoucnost. Možná i skvělá!

A končím, pro dnešek to stačí!

Možná ještě ta příležitost na závěr. Podařilo se mi v létě s kolegy udělat bezva upgrade našeho kurzu Hrajeme si na burze. To je příležitost, cvičení mozku na peníze, hra… Můžeš si ji vyzkoušet. Je za málo, vzhledem k možnému výsledku. Prostě úžasný pákový efekt, ale jen pro chytré lidi. Ale to jsi?

Tak doufám, že dnešní úvaha padla na úrodnou půdu!  Někdy příště, budeme pokračovat.

Jirka Mazur


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem a následně HNB Premium Clubem?

HNB Business

Jirka Mazur
Podnikatel, burzovní hráč a autor online kurzů Hrajeme si na burze a ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejznámější online kurz
    V průběhu několika měsíců vás naučím pevné základy o burze!

    Získáte to, co jsem naučil i tisícovky dalších lidí během více než 15 let vzdělávání.

    Zajímá vás to? Klikněte na tlačítko níže a zjistíte více:

  • Jsme také na Facebooku